Automatyka i robotyka

Furniture on demand dla wysokich oczekiwań

6 czerwca 2023

Chociaż można być elastycznym bez zautomatyzowanych systemów i procesów, posiadanie takiego systemu ułatwia osiągnięcie wysokiego poziomu elastyczności w środowisku produkcyjnym takim jak nasze. Zautomatyzowane systemy zapewniają niezawodniejszy i spójniejszy proces, który można szybko dostosować do zmieniających się potrzeb klientów – mówi Rasa Švėgždienė.


Jakie procesy zautomatyzowano w firmie
Vilmers dzięki technologiom Lectra?

Nasza firma stoi przed wyzwaniem: znalezienie odpowiedzi na zapotrzebowanie konsumentów na szybką dostawę mebli na wymiar. Aby przyspieszyć nasz proces, korzystamy z rozwiązań Lectry, pomagających wprowadzać pożądane zmiany w projekcie, dzięki czemu dostarczamy warianty gotowe do produkcji znacznie szybciej niż dotychczas. Korzystamy z rozwiązań DesignConcept 3D i 2D, Diamino i Formaris, aby sprostać wysokim oczekiwaniom rynku na meble dostosowane do potrzeb indywidualnego klienta i przyspieszyć terminy dostaw. Również wykorzystanie furniture on demand zmieniło i usprawniło wiele aspektów w naszej firmie, takich jak bezpośrednia integracja między systemem ERP a krojownią. Dzięki wykorzystaniu usług API przyspieszyliśmy i zabezpieczyliśmy przed błędami długie, złożone fazy planowania i przygotowania produkcji.


Czy wdrożenie operatorów i menedżerów średniego szczebla wymagało strukturalnego podejścia?

Tak, ustrukturyzowane podejście było potrzebne, ponieważ zapewnia ono, że zadania są wykonywane sprawnie, skutecznie i z minimalną liczbą błędów lub niedopatrzeń. Rozpoczynając wdrożenie, zastanowiliśmy się, jak najlepiej zautomatyzować wszystkie procesy, więc oprócz podejścia strukturalnego potrzebowaliśmy także systemowej perspektywy, która wymaga szerszego spojrzenia, zrozumienia, jak różne elementy w organizacji lub systemie wzajemnie na siebie oddziałują. Zrozumieliśmy, że nasz system musi zostać całkowicie zmieniony i ulepszony. Obecnie procesy funkcjonują bez interakcji z człowiekiem, począwszy od potwierdzenia zamówienia, a skończywszy na procesie cięcia.


Chwiejność kosztów związanych z energią i inflacją uderza w konkurencyjność europejskich produktów. Jak systemy automatyki firmy Lectra wpływają na utrzymanie wysokiej jakości finalnego produktu?

Dzięki zastosowaniu trzech oddzielnych maszyn do cięcia tniemy tę samą ilość materiału w ciągu dwóch zmian, a nie trzech, jak było wcześniej. Oznacza to, że znacznie zmniejszamy zużycie energii. Ponadto bezpośrednia integracja między naszym systemem ERP a krojownią poprawiła wydajność planowania i redukcję odpadów, jednocześnie skracając czas potrzebny na przeszkolenie nowych pracowników. Tak więc systemy pomagają na różne sposoby w wielu różnych obszarach.


Czy kultura firmy oparta na wysokich technologiach sprzyja przyciąganiu najlepszych talentów? Jak wyglądają programy rozwojowe związane z automatyzacją produkcji w państwa firmie?

To prawda, kultura high-tech może być bardzo atrakcyjna dla największych talentów, zwłaszcza tych, którzy są zainteresowani pracą z najnowocześniejszymi technologiami i innowacyjnymi rozwiązaniami. Vilmers oferuje dynamiczne środowisko pracy z wieloma możliwościami nauki i rozwoju. Jeśli chodzi o programy rozwojowe związane z automatyzacją produkcji – oferujemy liczne szkolenia i programy rozwojowe, które pomagają naszym pracownikom zdobyć umiejętności i wiedzę potrzebną do pracy ze zautomatyzowanymi systemami produkcyjnymi.


Czy automatyzacja przekłada się bezpośrednio na wzrost OEE i KPI w firmie? Jak mierzycie wymierne korzyści związane z automatyzacją procesów i wykorzystaniem technologii firmy Lectra?

Automatyzacja ma potencjał do poprawy OEE i KPI przez zmniejszenie ryzyka wystąpienia błędów, poprawę wydajności i zwiększenie zdolności produkcyjnych. Zmierzyliśmy korzyści związane z automatyzacją procesów i wykorzystaniem technologii Lectry oraz prześledziliśmy zmiany w OEE i KPI przed wdrożeniem i po wdrożeniu, aby lepiej zrozumieć uzyskane korzyści. Obejmowało to śledzenie takich metryk, jak produkcja na zamówienie klienta, która nie wymaga łączenia kilku planów, dzięki czemu nasz WIP zmalał i jesteśmy w stanie wykroić dokładnie to, czego potrzebujemy do następnej operacji szycia. Po automatyzacji zmniejszyliśmy również procent odpadów tkanin, co oznacza, że mamy lepsze karty nestingowe. Zwiększyła się także efektywność produkcji i całego sprzętu, co pozwala nam pracować na dwie zmiany, zamiast na trzy. Ponadto skróciliśmy czas potrzebny do nauczenia każdego operatora pracy, przyspieszając tym samym proces zatrudnienia, a zwiększone tempo procesu tworzenia pomaga nam wprowadzać zmiany w projekcie i szybciej dostarczać warianty gotowe do produkcji.

Tak więc, porównując te metryki przed automatyzacją i po automatyzacji, zobaczyliśmy, że dzięki furniture on demand lepiej radzimy sobie z wyzwaniem, jakim jest reagowanie na zapotrzebowanie konsumentów na szybką dostawę naszych mebli na indywidualne zamówienie.


Jak zachować wysoką elastyczność (indywidualizację produktów) przy wysokiej automatyzacji zakładu i procesów produkcyjnych?

Chociaż można być elastycznym bez zautomatyzowanych systemów i procesów, posiadanie takiego systemu ułatwia osiągnięcie wysokiego poziomu elastyczności w środowisku produkcyjnym takim jak nasze. Zautomatyzowane systemy zapewniają niezawodny i spójniejszy proces, który można szybko dostosować do zmieniających się potrzeb klientów. Tak więc uważam, że istnieje kilka strategii, które mogą pomóc, takich jak produkcja modułowa, zwinna produkcja, automatyzacja i cyfryzacja, a także wykorzystanie zautomatyzowanych przezbrojeń i strategii dostosowywania opartych na danych.


Czy mają państwo wdrażaną z sukcesem strategię rozwoju automatyzacji – kolejne kroki uwzględniające kilkuletni horyzont czasowy?

Vilmers jest firmą myślącą przyszłościowo, zawsze szukamy sposobów na ulepszenie naszych systemów produkcyjnych i tego, jak możemy najlepiej produkować produkty MTM dla naszych klientów w sposób zrównoważony.

 


Rasa Švėgždienė, dyrektor wykonawcza ds. produkcji w Vilmers. Swoją karierę rozpoczęłam ponad dziesięć lat temu w małej fabryce mebli jako kierownik ds. zakupów. Obecnie jestem odpowiedzialna za nadzór nad działami produkcji, technologii, zakupów, planowania i jakości. Mam tytuł magistra ekonomii, który dał mi solidne podstawy w tej dziedzinie i pomaga w podejmowaniu codziennych decyzji. Moje córki bliźniaczki są dla mnie wielką inspiracją, mają dwa lata i są w wieku, w którym bardzo szybko uczą się nowych rzeczy. Rozumiem więc znaczenie kontynuowania edukacji i rozwoju zawodowego, zwłaszcza w dzisiejszym szybko zmieniającym się krajobrazie biznesowym. Zależy mi również na tym, aby być na bieżąco z nowymi trendami i technologiami, dlatego obecnie studiuję na drugim stopniu magisterskim.

 

Informacja o Vilmers

Vilmers produkuje meble od 1997 r., łącząc ponadczasowy design, jakość i komfort. Klienci firmy to przede wszystkim rynki skandynawskie, krajów Beneluksu, Francji i Stanów Zjednoczonych, ale jesteśmy obecni na innych rynkach i cały czas rozwijamy się, aby wejść na kolejne rynki. Nasi klienci mogą wybierać spośród ponad 130 modułowych sof oraz dobrać do nich ponad 630 tkanin i kolorów, które obecnie posiadamy w naszych kolekcjach. Mogą dostosować wymiary, podłokietniki, przeszycia i liczbę siedzeń, aby stworzyć sofę, która jest wyjątkowa. Nasz czas dostawy wynosi od dwóch do sześciu tygodni. W rezultacie wierzymy, że możemy zainspirować świat do podejmowania mądrych decyzji dla bardziej komfortowego życia.

 


Artykuł ukazał się w nr 2(44) kwiecień – maj 2023 czasopisma „Production Manager”.
Więcej interesujących treści w naszym najnowszym wydaniu. Dołącz do klubu naszych prenumeratorów ▶ https://www.production-manager.pl/prenumerata/

Zapraszamy na nasze najbliższe wydarzenie Fabryka Przyszłości, które odbędzie się w Łodzi 13 czerwca! Nie zabraknie na nim tematów krążących wokół automatyki i robotyki w nowoczesnej produkcji! Więcej szczegółów na stronie: https://land.production-manager.pl/fabrykajutra