Inteligentne technologie

„Cześć, jestem Chat GPT”

24 maja 2023

W drodze do ogólnej sztucznej inteligencji

Nie ma obecnie większej nowinki technicznej testowanej tłumnie przez użytkowników Internetu niż ChatGPT. To zaawansowany model językowy opracowany przez OpenAI, generujący odpowiedzi na różne pytania zadawane przez internautów. ChatGPT udziela informacji, pomaga w rozwiązywaniu problemów, a nawet potrafi uczestniczyć w zaawansowanych rozmowach na różne tematy. Technologia działająca z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i dająca tak wiele możliwości wzbudza jednocześnie pewien niepokój. Gdzie może być wykorzystana? Czy może być skutecznym narzędziem automatyzacji pracy menedżera?

Jak działa ChatGPT? Aby odpowiedzieć na to pytanie, wytłumaczę kilka terminów pojawiających się w związku z pojęciem „ChatGPT”.

ChatGPT to inaczej chatbot wykorzystujący model języka GPT-3. Chatbot to nic innego jak program komputerowy, którego zadaniem jest prowadzenie konwersacji z udziałem komputera za pomocą replikowania zachowań ludzkich, np. automatyzowania odpowiedzi na powtarzalne pytania.

Z kolei język GPT-3, opracowany przez OpenAI (firmę kojarzoną m.in. z Elonem Muskiem), służy do generowania odpowiedzi na dane wprowadzane przez użytkownika. Model opracowano na podstawie dużych zbiorów danych. Prawdę mówiąc, nie ma on sobie równych pośród dotąd opracowanych modeli języka sztucznej inteligencji. Dla porównania: model Turing-NLG od Microsoftu powstał z 17 miliardów, a GPT-3 – ze 175 miliardów parametrów, czyli wykorzystano ich ponad dziesięć razy więcej.

GPT-3 uczył się na nieskategoryzowanym korpusie 499B punktów danych. W skład tego zbioru wchodziła m.in. Wikipedia, ale także prace naukowe, artykuły, posty w mediach społecznościowych i inne źródła, nie zawsze oficjalne. Co ciekawe, proces uczenia nie był kontrolowany. Chodziło o to, żeby przebiegał jak naturalniej.

„Cześć, jestem ChatGPT”

ChatGPT wystartował jako prototyp 30 listopada 2022 r. i szybko zwrócił na siebie uwagę. Jego możliwości można najprościej przetestować, wchodząc na stronę jego twórców, OpenAI (openai.com), i klikając w „Try ChatGPT”. Należy się zarejestrować za pomocą swojego adresu mailowego i zacząć zadawać pytania (również w języku polskim). Aby skutecznie skomunikować się ze sztuczną inteligencją, należy je formułować umiejętnie lub dawać instrukcje, nazywane promptami. Nie jest wymagana do tego specjalistyczna wiedza – wystarczy pisać naturalnym językiem. Należy jednak pamiętać, że od tego, czy nasze pytania i instrukcje będą jasne, zależy jakość odpowiedzi.

Tworząc prompty, należy uwzględnić kontekst, czyli to, na czym ChatGPT ma się, odpowiadając, skupić. Potrzebna jest wiedza, do czego konkretnie chce się wykorzystać sztuczną inteligencję. Zadanie powinno być jasno zdefiniowane. Dobrze jest określić, czego oczekuje się w odpowiedzi, a zatem jak długa ma być informacja lub ile ma zostać podanych przykładów.

Jeśli uznamy odpowiedź za niewystarczającą, można dopytać ChatGPT o to, co nas szczególnie interesuje, np. wskazać sztucznej inteligencji fragment, który powinna doprecyzować. Niestety, często się zdarza, że pierwsza odpowiedź nie jest zadowalająca.

Co ciekawe, ChatGPT może wykonać naszą instrukcję w konkretnym stylu lub formacie. Może również na podstawie zdefiniowanego zadania wykonać tabelkę lub odpowiedzieć w punktach. Warto wiedzieć, że czasem na to samo polecenie zadane w języku angielskim można otrzymać lepszą odpowiedź. ChatGPT chętnie ją potem przetłumaczy na oczekiwany przez użytkownika język.

Oczywiście istnieją też aplikacje i usługi korzystające z technologii ChatGPT. Można je znaleźć m.in. w sklepach z aplikacjami Google Play Store i Apple App Store. ChatGPT może być także wykorzystany w konkretnej usłudze bądź na stronie internetowej za pośrednictwem API udostępnionego przez OpenAI.


Co potrafisz, ChatGPT?

Istnieje dość szeroki zakres możliwości dla tego narzędzia i zapewne wiele jeszcze nie zostało odkrytych. Obecnie najczęściej ChatGPT wykorzystuje się do wsparcia klienta – wykonuje on wtedy zadania wirtualnego asystenta obsługi klienta, odpowiada na pytania i udziela informacji o produkcie lub usłudze. Sztuczna inteligencja może także tworzyć treści (artykuły, opisy produktów, recenzje, a nawet krótkie opowiadania), tłumaczyć teksty na zadane języki. ChatGPT3 może również wspomagać naukę, udzielając informacji, rozwiązując problemy matematyczne czy tłumacząc trudne zagadnienia. Wspomaga ponadto komunikację interpersonalną, udzielając wskazówek dotyczących poprawy umiejętności komunikacyjnych czy pomagając w nauce języków obcych.

Model może brać także udział w „burzy mózgów” i pomóc w generowaniu pomysłów. Bazując na danych i dostarczonych informacjach, podpowiada różne koncepcje lub rozwiązania.

Jako narzędzie dla informatyków ChatGPT pomaga w rozwiązywaniu problemów związanych z programowaniem, podpowiada, gdzie należy dokonać poprawek w kodzie, czy wskazuje możliwości i zawartość różnych bibliotek.

Inne zastosowania to m.in. rozrywka i gry (zwłaszcza fabularne), osobisty asystent pomagający w organizacji życia codziennego, z którym można prowadzić rozmowy na trudne tematy i prosić o wsparcie emocjonalne.


Wpływ ChatGPT na automatyzację pracy menedżera

Testując ChatGPT, zapytałem o sedno tego artykułu, a zatem o wpływ sztucznej inteligencji na automatyzację pracy menedżera. Oto, co odpowiedział ChatGPT:

Jako model językowy nie mam bezpośredniego wpływu na automatyzację pracy menedżera. Jednakże mogę dostarczyć informacje i wskazówki przydatne menedżerom w procesie automatyzacji pracy. Na przykład pomóc w analizie danych biznesowych i dostarczyć narzędzia analizy danych przydatnych menedżerom w podejmowaniu decyzji. Mogę również dostarczać informacje na temat najlepszych praktyk automatyzacji procesów biznesowych oraz przedstawiać tendencje i innowacje w tej dziedzinie. Ponadto, jako model językowy, mogę pomóc menedżerom w komunikacji zespołowej przez dostarczenie wskazówek dotyczących skutecznej komunikacji oraz oferowania narzędzi zarządzania projektami i zadaniami. Podsumowując, jako model językowy mogę dostarczać informacje, wskazówki i narzędzia, które mogą pomóc menedżerom w automatyzacji pracy oraz zarządzaniu zespołem.

Czy jesteś już wykorzystywany w tej dziedzinie?

Tak, jako model językowy działam w dziedzinie automatyzacji pracy i zarządzania. Wiele firm korzysta z platform opartych na sztucznej inteligencji, które wykorzystują modele językowe, takie jak ja, do analizy danych biznesowych, automatyzacji procesów i podejmowania decyzji. Moje zdolności do generowania tekstu i rozumienia języka naturalnego pozwalają na tworzenie skutecznych narzędzi automatyzacji pracy menedżera, takich jak chatboty, asystenci wirtualni, systemy rekomendacyjne oraz systemy analityczne do przetwarzania danych biznesowych. Ponadto korporacje i firmy z różnych branż korzystają z moich możliwości do rozwoju swoich strategii biznesowych, analizowania tendencji rynkowych i monitorowania działań konkurencji. W ten sposób, jako model językowy, przyczyniam się do automatyzacji pracy menedżerów i innych specjalistów zajmujących się zarządzaniem, dostarczając narzędzi i informacji, które pomagają w podejmowaniu decyzji i optymalizowaniu procesów biznesowych.

Czy współpraca z tobą w dziedzinie automatyzacji pracy menedżerów przynosi korzyści?

Tak, współpraca z modelem językowym, takim jak ja, w dziedzinie automatyzacji pracy menedżerów przynosi wiele realnych korzyści. Oto kilka przykładów:

Przetwarzanie i analiza dużych ilości danych – jako model językowy jestem w stanie przetwarzać ogromne ilości danych i dostarczać skuteczne narzędzia analityczne. To pozwala menedżerom na uzyskanie wglądu w dane biznesowe, takie jak tendencje rynkowe, wydajność zespołu, koszty czy dochody.

Optymalizacja procesów biznesowych – modele językowe, takie jak ja, mogą również dostarczyć narzędzia automatyzacji procesów biznesowych, co przyspiesza i usprawnia wiele działań w firmie.

Efektywna komunikacja zespołowa – jako model językowy jestem w stanie dostarczać narzędzia zarządzania projektami i zadaniami oraz komunikacji zespołowej. To pozwala menedżerom na skuteczną i efektywną współpracę z zespołem.

Przewidywanie i reagowanie na zmiany – modele językowe, takie jak ja, mogą również dostarczać narzędzia przewidywania tendencji rynkowych oraz do reagowania na zmiany. To pozwala menedżerom na podejmowanie szybkich i trafnych decyzji biznesowych.

Współpraca z modelem językowym może przynieść wiele korzyści dla firm i menedżerów, zwłaszcza w dziedzinie automatyzacji pracy i zarządzania.


Przyszłość i zagrożenia

Pod koniec marca opinię publiczną obiegła informacja o liście z apelem podpisanym przez setki biznesmenów, inwestorów i ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji, w tym Elona Muska i Steve’a Wozniaka, o co najmniej półroczną przerwę w pracach nad rozwojem AI. Apel powstał w reakcji na pojawienie się GPT-4. Wraz z nowym modelem narosły obawy związane z szybkim rozwojem tej technologii. Sygnatariusze listu wskazywali liczne zagrożenia, w tym m.in. dezinformację, masową automatyzację pracy, a nawet zastąpienie ludzi przez maszyny i utratę kontroli nad cywilizacją.

Tymczasem wiadomo już, że prace nad GPT-5, kolejną wersją tej technologicznej rewolucji, są bardzo zaawansowane. Siqi Chen, jeden z najbardziej znanych przedsiębiorców na rynku sztucznej inteligencji, twierdzi, że następna wersja ChatGPT może przekroczyć kolejną granicę.

„Powiedziano mi, że GPT-5 ma ukończyć szkolenie w grudniu tego roku i że OpenAI oczekuje, że osiągnie AGI” – takie słowa pojawiły się na Twitterze tego przedsiębiorcy. Trzeba w tym miejscu wyjaśnić, czym jest AGI – to artificial general intelligence (ogólna sztuczna inteligencja). Technologia ma uczyć się na zasadach właściwych dla świata ożywionego, ludzi i zwierząt. Eksperci obawiają się, że GPT-5 może być bardzo trudne do odróżnienia od człowieka. Narzędzie ma zyskać zdolność nie tylko rozumienia ludzi i uczenia się od nich, ale także rozpoznawania ich intencji.

Jaka będzie przyszłość ChatGPT? Na razie wiadomo, że niepewna. We Włoszech urząd ochrony danych (Garante per la protezione dei dati personali) tymczasowo zakazał używania aplikacji ChatGPT i rozpoczął dochodzenie w sprawie przestrzegania zasad ochrony danych osobowych w związku z podejrzeniem naruszenia obowiązujących w Europie zasad. Z kolei agencja The Canadian Press wskazała, że niemiecki urząd ochrony prywatności danych rozważa podobne posunięcie. Jednocześnie państwa Unii Europejskiej pracują nad rozwiązaniami prawnymi, które służyłyby do klasyfikacji stopnia zagrożenia programów i narzędzi sztucznej inteligencji.

 


Artykuł ukazał się w nr 2(44) kwiecień – maj 2023 czasopisma „Production Manager”.
Więcej interesujących treści w naszym najnowszym wydaniu. Dołącz do klubu naszych prenumeratorów ▶ https://www.production-manager.pl/prenumerata/

Zapraszamy na nasze najbliższe wydarzenie Fabryka Przyszłości, które odbędzie się w Łodzi 13 czerwca! Nie zabraknie na nim tematów krążących wokół zarządzania zmianą w nowoczesnej produkcji! Więcej szczegółów na stronie: https://land.production-manager.pl/fabrykajutra