Relacje | Wydarzenia

electronica 2022 – światowe targi elektroniki za nami!

23 listopada 2022

Doskonały nastrój w 14 halach i intensywne dyskusje przy pełnych stoiskach targowych: międzynarodowa branża elektroniczna spotkała się ponownie w dniach 15-18 listopada na targach electronica 2022 w Monachium. 2144 wystawców, z których 64 procent pochodziło z krajów spoza Niemiec, zaprezentowało innowacje obejmujące całe spektrum elektroniki około 70 000 zwiedzającym na tych wiodących na świecie targach. SEMICON Europa odbywał się równolegle w halach C1 i B1. Pełen informacji program, na który składały się konferencje, fora i wydarzenia specjalne, takie jak Okrągły Stół Dyrektora Generalnego, dotyczył głównych tematów targów. Program był również okazją do dyskusji na temat aktualnych globalnych wyzwań, w tym transformacji energetycznej, ograniczeniach w łańcuchach dostaw, niedoboru surowców i wykwalifikowanych pracowników.

Electronica 2022 w imponujący sposób potwierdziła swój status wiodących światowych targów i po raz kolejny pokazała, że Monachium jest WŁAŚCIWĄ lokalizacją targów dla międzynarodowego przemysłu elektronicznego – podsumowuje dr Reinhard Pfeiffer, dyrektor generalny Messe München. -Cieszymy się, że liczba odwiedzających była tylko o około 14 procent niższa od rekordowego wyniku z 2018 roku, a udział odwiedzających z zagranicy na poziomie około 54 procent był jeszcze wyższy niż na poprzednich imprezach – to znakomity wynik w tych czasach. Co więcej, zgodnie z ankietą targową, nasi wystawcy i odwiedzający byli w tym roku bardziej zadowoleni z elektroniki niż kiedykolwiek wcześniej.

Dr Gunther Kegel, prezes ZVEI, Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Elektronicznego i Cyfrowego, zauważył, że w tym roku elektronika ponownie podkreśliła swoją pozycję wiodącej na świecie platformy targowej i konferencyjnej dla branży elektronicznej:

Nastrój jest pozytywny – po czterech latach znów na żywo w Monachium, stoiska były oblegane, było dużo rozmów i nawiązano cenne kontakty. Po raz kolejny zdaliśmy sobie sprawę z jednego: bezpośrednie kontakty i bezpośrednie rozmowy na targach są niezastąpione.

Wystawcy z entuzjazmem podchodzą do obecności na targach

„Cóż za wspaniały powrót elektroniki!”, powiedział Philip Harting, przewodniczący rady doradczej ds. elektroniki i dyrektor generalny HARTING Technology Group.

Targi jeszcze nigdy nie były tak międzynarodowe, tak konkretne w rozmowach z klientami, tak nastawione na działanie od strony zwiedzających. Monachium jako miejsce targów pokazało, że międzynarodowi goście przyjadą do Niemiec, gdy pakiet będzie pasować, a komunikaty będą jasne. Już nie mogę się doczekać targów electronica 2024.- Potwierdza Katja Stolle, Dyrektor Targów electronica: -Wystawcy byli bardzo zadowoleni, zarówno z jakości zwiedzających, jak i wyników rozmów z klientami, z których większość prowadzona była na najwyższym szczeblu decyzyjnym. Przechodząc przez sale, naprawdę można było poczuć, jak bardzo branża cieszy się z tego spotkania i rozmów w cztery oczy.

Wysoki start: CEO Roundtable

14 listopada, w wieczór poprzedzający otwarcie targów, odbyło się spotkanie CEO Roundtable z liderami branży półprzewodnikowej. Jean-Marc Chery (STMicroelectronics), Jochen Hanebeck (Infineon), Gregg Lowe (Wolfspeed) i Kurt Sievers (NXP Semiconductors) rozmawiali o globalnych wyzwaniach, przed którymi stoi przemysł, oraz o swoich wizjach przyszłości społeczeństwa całkowicie elektrycznego. Uczestnicy dyskusji podkreślali, jak ważne jest, aby nie tracić z oczu potrzeby innowacji pomimo problemów w łańcuchu dostaw, niedoborów surowców i wykwalifikowanych pracowników.

Program wspierający bada tematy przyszłości

Program towarzyszący targom odzwierciedlał ich tematykę i wyzwania jakie obecnie ciążą na umysłach przemysłu elektronicznego. Jednym z głównych tematów był zrównoważony rozwój: zarówno pod względem eksponatów na stoiskach targowych, jak i tematów dyskusji na konferencjach i forach – na targach, przemysł elektroniki udowodnił, że jest siłą napędową zrównoważonych technologii. Aby zaradzić niedoborowi wykwalifikowanych pracowników, targi oferowały szereg inicjatyw związanych z karierą zawodową, w tym rekrutację na miejscu, Dzień Studenta i giełdę pracy, która zgromadziła wystawców z osobami rozpoczynających pracę w celu wprowadzenia młodych ludzi, zwłaszcza kobiet, w branży. Platforma Fast Forward miała również na celu promowanie młodych talentów: była sceną, na której wybrane start-upy prezentowały swoje innowacje przed gronem specjalistów.

Uzupełnieniem targów był SEMICON Europa

Targi SEMICON Europa odbywały się równolegle z targami electronica i były okazją dla wystawców do zaprezentowania swoich rozwiązań i produktów do produkcji półprzewodników. Stanowiła stosowny dodatek do targów. Laith Altimime, prezes SEMI Europe, powiedział:

Na tegorocznym SEMICON Europa, strategicznie zlokalizowanym w pobliżu branży elektronicznej, liderzy branży przedstawili wgląd w trendy w mikroelektronice, które mają kluczowe znaczenie dla innowacji i rozwoju przemysłu w Europie i na całym świecie. Rekordowa frekwencja i wyprzedana powierzchnia wystawiennicza – SEMI cieszy się z tegorocznych wyników.

elektronika w liczbach

Do Monachium przyjechało 2144 wystawców z 48 krajów i regionów (2018: 3124 | 53), około 64 procent z nich pochodziło z krajów spoza Niemiec (2018: 70 procent). Targi odwiedziło około 70 000 gości z około 100 krajów i regionów (2018: 81 471 | 101). Udział gości zagranicznych wyniósł około 54 procent (2018: 50 procent). Po Niemczech w pierwszej dziesiątce krajów odwiedzających znalazły się (w tej kolejności): Włochy, Austria, Francja, Wielka Brytania i Irlandia Północna, Szwajcaria, USA, Izrael, Hiszpania, Turcja i Szwecja.

Kolejna impreza elektroniczna odbędzie się w Monachium w dniach 12-15 listopada 2024 roku.

Źródło: electronica 2022