Inteligentne technologie

Doskonalenie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw

21 listopada 2022

Zastosowanie dopasowanych do skali działania metod oraz narzędzi w zarządzaniu małymi firmami produkcyjnymi pozwala optymalnie wykorzystać potencjał oraz zwiększa stabilność funkcjonowania i ułatwia określenie kierunku ich rozwoju.

Ograniczony budżet oraz inne, często prozaiczne aspekty, jak ilość miejsca w biurze, nie zawsze pozwalają na zatrudnienie pracowników, którzy będą posiadać kompletny wachlarz kompetencji niezbędnych do sprawnego funkcjonowania firmy. Zdecydowanie lepszym kierunkiem działania jest kooperacja z firmami zewnętrznymi, takimi jak NanoTest, które oferują specjalistów z poszczególnych obszarów, posiadających zaawansowaną wiedzę i doświadczenie, wspierających firmę w określonym, ograniczonym wymiarze godzin, za co ta płaci niewiele, zyskując spojrzenie z zewnątrz i usługi skrojone na miarę.

Podział odpowiedzialności oparty na zaufaniu

Funkcjonując na wolnym rynku, nie wolno pozwolić sobie na stagnację. Każdy „przespany” rok sprawia, że konkurencja, robiąc krok naprzód, zostawia firmę w tyle. Jak więc przygotować organizację do ustawicznego rozwoju? Przede wszystkim budując odpowiedzialność od najniższego szczebla. Właściciel lub dyrektor mogą kontrolować zamówienia sprzedaży, zakupy, produkcję i jakość wyrobów przy znanej, starej technologii i kilku zleceniach tygodniowo. Gdy firma odkrywa nowe możliwości technologiczne lub otrzymuje ogromną ilość zapytań ofertowych, ma z czego się cieszyć, ale oznacza to także wyzwanie organizacyjne i brak fizycznej możliwości sprawowania pieczy nad wszystkim przez jedną osobę. Nadawanie odpowiedzialności za operacyjne tematy specjalistom i liderom poszczególnych działów buduje ich kompetencje, poczucie istotności oraz odciąża zarząd. Jak jednak nie przeciążyć ludzi i nadal zachować kontrolę nad strategicznymi decyzjami?

Po pierwsze, jasno precyzując podział obowiązków. Zakup materiału poniżej 10 tysięcy złotych nie musi wymagać wiedzy dyrektora, gdy zaś mówimy o zamówieniu za ponad 100 tysięcy złotych, warto, by zostało to z nim skonsultowane. Dodatkowo proste okresowe raporty, pokazujące cele i realizację założeń dla choćby przytoczonych wcześniej zakupów, dadzą jasny sygnał zarządowi, że wszystko działa jak należy.

Zaawansowane narzędzia w prostej formie

Toyota i inne firmy motoryzacyjne już wiele lat temu opracowały skuteczne, rozbudowane metodologie radzenia sobie z problemami jakościowymi lub rozwojem funkcjonowania na sposób Lean. Są to nie tylko skomplikowane nazwy, ale także zależności. Czy należy więc o nich zapomnieć w wypadku małych firm? Nie musimy wytaczać największego działa w batalii o produktywność lub jakość, ale np. zaadaptować narzędzia wykorzystywane w dużych korporacjach do własnych potrzeb. Metodologia 8D służąca rozwiązywaniu problemów, oparta na wnikliwej analizie, całym zespole ekspertów i licznych sformalizowanych działaniach, pomaga w dużych firmach. Dlaczego w takim razie nie uprościć jej i nie powiesić białej tablicy z trzema kolumnami, mówiącymi o przyczynie problemu, osobie odpowiedzialnej i obecnym statusie? Więcej o tego typu metodach możesz dowiedzieć się z podcastu „Optymalna produkcja” lub artykułów na blogu NanoTest.

Autor: Marcin Jurczyński


Artykuł ukazał się w nr 5(41) październik-listopad 2022 czasopisma „Production Manager”.
Więcej interesujących treści w naszym najnowszym wydaniu. Dołącz do klubu naszych prenumeratorów ▶ https://www.production-manager.pl/prenumerata/