Inteligentne technologie

FUSION 360 – platforma projektowa przyszłości

Marek Majewski 17 listopada 2022

Informatyczne rozwiązania chmurowe stają się coraz popularniejsze. Wystarczy wspomnieć choćby o usługach firm Google lub Microsoft, z których coraz powszechniej korzystają firmy i użytkownicy prywatni. W ofercie Arkance Systems oprócz klasycznych aplikacji desktopowych znajdują się również usługi chmurowe. Jedną z nich jest Fusion 360. Fusion 360 umożliwia szybkie projektowanie produktów za pomocą narzędzi modelowania parametrycznego, swobodnego, bezpośredniego i powierzchniowego 3D. Zawiera również narzędzia symulacji, zapewniające, że projektowany wyrób dobrze się sprawdzi w rzeczywistych warunkach. Pozwala stworzyć wysokiej jakości części obrabiane na maszynach CNC i wytwarzać przyrostowo konstrukcje na urządzeniach drukowania 3D w metalu. Dodatkowo integruje w jednym
środowisku projektowanie elektroniki i elementów mechanicznych. Fusion 360 to platforma o szerokim zakresie funkcjonalności, które użytkownik może konfigurować według własnych potrzeb, wykorzystując jej modułową budowę.

Generative Design

Fusion 360, poza bogatą gamą zaawansowanych narzędzi klasycznego modelowania 3D, oferuje projektowanie generatywne. Jest to proces eksploracji projektu. Konstruktor wprowadza wraz z parametrami cele projektowe: wymagania dotyczące wydajności lub przestrzeni, materiały, metody produkcji i ograniczenia kosztowe. Oprogramowanie bada wszystkie możliwe permutacje rozwiązania, szybko generując alternatywne warianty projektowe. Umożliwia to analizę nieograniczonej liczby projektów oraz ich optymalizację pod kątem określonych właściwości, materiałów i technik produkcyjnych.

Symulacje i analizy

Każdy zamodelowany kształt konstruktor może poddać potrzebnym analizom, nie opuszczając środowiska Fusion 360. Platforma oferuje obliczenia naprężeń i odkształceń statycznych liniowych i nieliniowych, naprężeń termicznych i wyboczeń, analizy modalne, termiczne, zderzeń, formowania wtrysku oraz algorytmy do optymalizacji kształtu.

Obsługa maszyn CNC

Fusion 360 oferuje zaawansowane możliwości tworzenia i optymalizacji kodów NC dla zautomatyzowanej obróbki od dwóch do pięciu osi, obróbki 3+1 oraz 3+2 wraz z modyfikacją ścieżki narzędzia, kontrolą powierzchni i nie tylko. Ponadto zawiera algorytmy do automatycznego doboru inteligentnych strategii obróbczych oraz bogatą bibliotekę bezpłatnych edytowalnych postprocesorów do wygenerowania kodów obróbki na różne typy maszyn i sterowań CNC. Obróbka blach wspierana jest przez narzędzia zaawansowanego nestingu, generowanie wysoce wydajnych  ścieżek narzędzi na wycinarki laserowe, plazmę lub waterjet oraz bezpłatną bibliotekę postprocesorów dla maszyn z różnymi typami sterowania.

Zintegrowany PDM

Fusion 360 ma również zintegrowany system PDM w chmurze. Oferuje funkcje zarządzania danymi: wersjonowanie, zarządzanie procesem wydania dokumentacji, zlecenia zmiany inżynieryjnej czy automatyczne numerowanie części. A wszystko to za pomocą jednego kliknięcia, z wykorzystaniem gotowych przepływów pracy. Niewątpliwą zaletą platformy jest jej dostępność z dowolnego miejsca na świecie przez 24 godziny na dobę. Ponadto jest dostępna z poziomu przeglądarki internetowej lub urządzeń mobilnych, oferując dużą elastyczność. Na uwagę zasługuje również fakt, że czynności wymagające dużej mocy obliczeniowej realizowane są przez serwery Autodesk, a nie przez komputer użytkownika, co skutkuje skróceniem czasu obliczeń z godzin do minut.


Artykuł ukazał się w nr 5(41) październik-listopad 2022 czasopisma „Production Manager”.
Więcej interesujących treści w naszym najnowszym wydaniu. Dołącz do klubu naszych prenumeratorów ▶ https://www.production-manager.pl/prenumerata/