Automatyka i robotyka

Bariery elastyczne w ulepszonej odsłonie

14 listopada 2022

Przy planowaniu organizacji pracy w magazynie nie można zapomnieć o bezpieczeństwie. Bardzo istotne jest stosowanie rozwiązań technicznych pozwalających na likwidowanie zagrożeń. Hale produkcyjne oraz magazyny logistyczne często wyposażane są w różnego typu bariery ochronne. Innowacją na rynku zabezpieczeń jest możliwość montażu barier elastycznych.

Rynek bezpieczeństwa oraz barier stale rośnie. Obecnie na rynku dostępne są odbojnice elastyczne i stalowe. Bariery produkowane ze stali są najpopularniejszym i najczęściej spotykanym rozwiązaniem. Wiąże się to przede wszystkim z finansami oraz z przyzwyczajeniem branży do tej formy zabezpieczenia. Odbojnice stalowe na dobre zagościły w halach na całym świecie i od wielu lat zabezpieczają przed zagrożeniami. Problem pojawia się wraz z dalszą eksploatacją, bariery muszą być bowiem na bieżąco konserwowane oraz naprawiane. Uderzenie w barierę sprawia, że ulega ona odkształceniu lub zniszczeniu. Dodatkowo przy wysokiej sile uderzenia bardzo często wiąże się to z wyrwaniem mocowań z podłogi, co zmusza do ich wymiany i ponownego przymocowania nowych barier, co oznacza dodatkowe nakłady finansowe.

Drugi rodzaj, odbojnice elastyczne, jest na rynku stosunkowo od niedawna. Jest to nowa, ciekawa forma, której grupa zwolenników stale rośnie. Związane jest to z właściwościami barier. Po uderzeniu nie ulegają one deformacji, są odporne na korozję i zadrapania. Nowsza forma zabezpieczeń niweluje minusy barier stalowych, np. kolejnych nakładów finansowych. Materiał, z którego są stworzone, absorbuje energię uderzenia, dzięki czemu nie ulega on deformacjom. Po uderzeniu wracają one do swojego pierwotnego stanu. Ich budowa pozwala na prosty montaż i demontaż. Bariery są odporne na czynniki atmosferyczne oraz korozję, dzięki czemu mogą być montowane wewnątrz i na zewnątrz obiektu.Udoskonalona formuła Hard-Flexx®

Na podstawie doświadczeń z naszej działalności opracowaliśmy nową technologię, dzięki której nasze zabezpieczenia weszły na jeszcze wyższy poziom. Ulepszona formuła wciąż bazuje na solidnych fundamentach dotychczas znanego i cenionego rozwiązania, jakim są bariery elastyczne Hard-Flexx®. Obecnie wprowadzana technologia opiera się na trzech kluczowych warstwach zabezpieczających miejsca pracy, odpowiadających za inną funkcjonalność, dzięki czemu zalet naszych barier będzie jeszcze więcej:

  • twarda powłoka antystatyczna odporna na UV i temperaturę,
  • mieszanka polimerowa z dwukierunkowym efektem pamięci kształtu,
  • rdzeń konwertujący energię kinetyczną w energię sprężystą.

Ulepszone bariery wpisują się w nurt polimerów z pamięcią kształtu shape-memory polimer. Wiąże się to z efektem pamięci – zdolnością materiału do odzyskiwania pierwotnego kształtu pod wpływem bodźca. Są to polimery aktywne, które należą do grupy materiałów inteligentnych. Dzięki pamięci kształtu bariery po uderzeniu nie ulegają uszkodzeniu i wracają do pierwotnego wyglądu.

Zastosowanie barier ochronnych jest bezwzględnie obowiązkowe, by móc utrzymać bezpieczeństwo w zakładzie produkcyjnym lub hali logistycznej. Przy obecnej technologii oraz analizując wady i zalety prezentowanych rozwiązań, bardziej skłaniać się można do zakupu barier elastycznych. Mimo początkowych wyższych kosztów nabycia i montażu brak konieczności późniejszych wymian oraz napraw sprawia, że ich zastosowanie staje się tańsze w dłuższym okresie użytkowania, są one także skuteczniejsze.


Artykuł ukazał się w nr 5(41) październik – listopad 2022 czasopisma „Production Manager”.
Więcej interesujących treści w naszym najnowszym wydaniu. Dołącz do klubu naszych prenumeratorów ▶ https://www.production-manager.pl/prenumerata/