Inteligentne technologie

Chmurowy PLM dla nowoczesnej produkcji

Marek Majewski 22 marca 2022

Coraz większe wymagania klientów, rosnąca konkurencja, wzrost cen surowców, pandemia COVID-19 – oto rzeczywistość w jakiej funkcjonują dziś firmy. Zarządy zakładów produkcyjnych stoją przed koniecznością zmian organizacyjnych i technologicznych, które umożliwią funkcjonowanie i rozwój ich firm na obecnym rynku.

W zwiększeniu elastyczności pomaga czwarta rewolucja przemysłowa. Możliwości technologiczne projektowania, wytwarzania, przetwarzania i analizowania danych składają się na cyfrową transformację, która obejmując całe procesy, przynosi największy efekt biznesowy. Częścią tej transformacji są systemy klasy Product Lifecycle Management (PLM), które wpływają na cały cykl życia produktu w firmie, zapewniając współpracę wszystkim zaangażowanym w niego działom – od inżynierii i łańcucha dostaw, po jakość i produkcję.


Zarządzanie cyklem życia produktów

Jedną z trzech platform zarządzania cyklem życia produktów, jakie oferuje Autodesk jest Upchain –  platforma chmurowa wspierająca zarządzanie danymi produktów, zarządzanie listami materiałowymi, wprowadzanie nowych wyrobów czy zarządzanie jakością, zmianami lub współpracą z podwykonawcami.

Upchain integruje się z narzędziami do projektowania zarówno firmy Autodesk – AutoCAD i Inventor, jak i innych producentów – SolidWorks, Catia, Siemens NX, Creo, Onshape czy Altium, zapewniając konstruktorom komfort pracy i dostęp do danych zagregowanych w systemie bezpośrednio z programów, z których korzystają na co dzień.

Pozostałym uczestnikom procesów: działom sprzedaży, marketingu, dostawcom, partnerom i klientom Upchain zapewnia w czasie rzeczywistym dostęp do danych CAD 2D/3D, dodatkowo oferując możliwość przeglądania modeli 3D, porównywania wersji, wymiarowania, tworzenia przekrojów oraz dodawania znaczników.


Szybki start – wiele możliwości

Niewątpliwą zaletą Upchain jest jego szybkie wdrożenie. Upchain nie wymaga żmudnego dostosowywania, a pracę można rozpocząć, korzystając ze standardowych szablonów z możliwością ich konfiguracji do własnych potrzeb. Ponadto system oferuje intuicyjne pulpity nawigacyjne oraz przepływy pracy konfigurowalne bez kodowania, z poziomu modułowego edytora przepływów pracy.

System wspiera uprawnienia oparte na rolach, które zapewniają bezpieczeństwo danych zgromadzanych w systemie.

Upchain oferuje wtyczki oraz interfejs API do integracji z oprogramowaniem biznesowym, dzięki czemu możliwa jest automatyczna wymiana danych z systemami ERP, CRM i usługami internetowymi.


Korzyści z wdrożenia

Łatwy w użyciu system PLM umożliwia osobom niebędącym inżynierami łatwy dostęp do potrzebnych im danych, redukując stratę czasu na żądanie danych od inżynierów. Dzięki Upchain zarząd i pracownicy firmy błyskawicznie uzyskują pełny wgląd w proces. Wykrywają przeszkody, ustalają priorytety problemów i reagują w czasie rzeczywistym. Wydajne zarządzanie zmianami i kontrola wersji umożliwiają śledzenie, a możliwość przypisywania obowiązków zmniejsza liczbę nieporozumień i nieodebranych wiadomości e-mail. W efekcie firma minimalizuje błędy, przeróbki i ilości odpadów, które zwiększają koszty produkcji.

Upchain jak i inne rozwiązania klasy PLM znajdują się w ofercie firmy Arkance Systems. Firma obecna w 13 krajach i zatrudniająca ponad 370 inżynierów kompleksowo wspomaga firmy produkcyjne w transformacji cyfrowej przemysłu.

 


Artykuł ukazał się w nr 1(37) luty – marzec 2022 czasopisma „Production Manager”.
Więcej interesujących treści w naszym najnowszym wydaniu. Dołącz do klubu naszych prenumeratorów ▶ http://www.production-manager.pl/prenumerata/