Inteligentne technologie | Utrzymanie ruchu

Jak usprawnić obsługę wielkogabarytowych pojazdów jezdnych?

21 grudnia 2021

Aluminiowe konstrukcje specjalne, czyli jak usprawnić obsługę wielkogabarytowych pojazdów jezdnych?

Ilość przewożonych każdego dnia po polskich drogach towarów jest ogromna. Ich transport najczęściej odbywa się przystosowanymi do tego pojazdami ciężarowymi, które wymagają zarówno bieżącej obsługi podczas prac załadunkowych i rozładunkowych, jak i okresowych przeglądów, niezbędnych napraw i prac konserwacyjnych. Te ostatnie są niezwykle ważne w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa kierowcom, innym uczestnikom ruchu drogowego, ale i przewożonym ładunkom. Aby usprawnić serwis pojazdów ciężarowych i innych pojazdów wielkogabarytowych, warto korzystać z indywidualnie projektowanych platform lub podestów, które zapewnią mechanikom komfort oraz bezpieczeństwo podczas prac na wysokości.

Załadunek oraz serwis pojazdów ciężarowych – wyzwania dla branży transportowej

W firmach produkcyjnych, magazynach czy punktach przeładunkowych obieg towaru jest niezwykle intensywny. Choć większe magazyny decydują się na wykorzystanie automatycznych systemów załadunku, nadal do wielu prac niezbędne są specjalne podesty stacjonarne lub rozwiązania jezdne ułatwiające dostęp do pojazdu. Ale pojazdy wielkogabarytowe wymagają także regularnych przeglądów i niezbędnych prac konserwacyjnych, które – ze względu na ich wymiary – często klasyfikowane są jako prace na wysokości. Do listy zadań związanych z obsługą pojazdów ciężarowych doliczyć można także zimowe obowiązki związane z odśnieżaniem ciężarówek przed ich wyruszeniem w trasę.

Wszystko to sprawia, że firmy działające w branży transportowej, ale także stacje obsługi specjalizujące się w serwisie samochodów ciężarowych stają przed dużym wyzwaniem organizacyjnym. Jak zapewnić mechanikom komfort i bezpieczeństwo prac? Z pomocą przychodzą wówczas specjalne konstrukcje aluminiowe umożliwiające prace na wysokości.

Schody jezdne z platformą – gdy priorytetem jest mobilność

Schody jezdne z platformą to często duże, jednak poręczne konstrukcje umożliwiające dostęp do części załadowczej pojazdów ciężarowych, choć nie tylko. Ich wysokość pozwala również na wykonywanie niezbędnych prac serwisowych. Nie wymagają składania ani montażu, dzięki czemu są automatycznie gotowe do wykorzystania. A to szczególnie ważne w branży logistycznej, której na co dzień towarzyszy pośpiech i presja czasu. Zaletą tego rozwiązania są rolki jezdne, które umożliwiają łatwe przemieszczanie i ustawienie w wybranym miejscu. Doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzebny jest stabilny i jednocześnie mobilny dostęp do wysokości. Co ważne, parametry główne schodów jezdnych z platformą renomowanych producentów mogą być indywidualnie dopasowane do potrzeb klientów. Tak działa firma KRAUSE, której projektanci opracowują koncepcję konstrukcji wspólnie z jej późniejszymi użytkownikami, razem dokonując wyboru materiału, z jakiego zostanie wykonana. Dzięki temu schody jezdne z platformą są idealnie dostosowane do miejsca wykorzystania oraz gabarytów pojazdów.

Stacjonarna platforma robocza – bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

O ile w przypadku obsługi busów czy mniejszych samochodów dostawczych wystarczająca może być profesjonalna drabina wolnostojąca, serwis pojazdów ciężarowych oraz wszelkie prace konserwacyjne wymagają już zastosowania specjalnych rozwiązań. W takiej sytuacji sprawdzi się podest stacjonarny lub platforma robocza stabilnie mocowana do ściany lub podłoża. W porównaniu z drabinami, zagwarantują większe bezpieczeństwo, ale i bardziej ergonomiczne warunki pracy, sprzyjające jej lepszym efektom. Platformy robocze czy podesty stacjonarne mogą przyjmować różne kształty oraz być wykonywane w różnych wymiarach – dzięki temu zapewnią najbardziej optymalny dostęp do obsługiwanego pojazdu. Profesjonalne platformy jezdne do prac przy dachu to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi podczas serwisowania floty pojazdów miejskich –  autobusów oraz nowoczesnych zeroemisyjnych pojazdów. Mogą być wykorzystywane nie tylko wewnątrz hali serwisowej, ale również na zewnątrz. Platformy robocze do prac bocznych to z kolei rozwiązanie preferowane zwłaszcza przez zespoły serwisantów zajmujących się naprawą i konserwacją pojazdów dostawczych – rolki skrętne z niezawodnym hamulcem centralnym pozwalają na ustawienie platformy w wybranym miejscu oraz łatwe przemieszczenie jej, jeśli zakres prac ulegnie zmianie.

Transport towarów płynnych – wyższa szkoła jazdy

Dużym wyzwaniem dla branży logistycznej jest przewóz ciekłych substancji chemicznych, płynnych artykułów spożywczych czy paliw, który odbywa się specjalistycznymi cysternami. Zarówno ich załadunek, jak i rozładunek oraz wszelkie prace serwisowe to czynności wymagające precyzji, a zatem komfortowego, bliskiego dostępu do pojazdu. Utrudnieniem może tutaj być specyficzny kształt cysterny oraz usytuowanie jej newralgicznych punktów, takich jak włazy rewizyjne. Klasyczne platformy jezdne w tym wypadku mogą nie zdać egzaminu, dlatego konstruktorzy KRAUSE opracowali innowacyjną drabinę do cystern. Konstrukcja wyróżnia się kilkoma ergonomicznymi rozwiązaniami, które na co dzień znacząco ułatwiają pracę osób nadzorujących załadunek i rozładunek cysterny, a także prowadzących okresowe czyszczenie czy serwisowanie tych pojazdów. O jakie rozwiązania chodzi?

Konstrukcję drabiny do cystern wyróżnia daleko wysunięta platforma robocza, dzięki której nie ma konieczności wprowadzania podstawy konstrukcji pod cysternę. Sama platforma zintegrowana została z koszem ochronnym, który strzeże użytkownika przed upadkiem z wysokości. Komfort obsługi zapewnia wózek jezdny wyposażony w uchwyt do łatwego przesuwania konstrukcji oraz zębatka, która pozwala w szybki i prosty sposób regulować wysokość roboczą. Drabina do obsługi cystern to obowiązkowe wyposażenie firm produkcyjnych z branży spożywczej czy chemicznej oraz operatorów transportowych, specjalizujących się w przewozie towarów płynnych.

Źródło: KRAUSE