Inteligentne technologie

Na drodze ku cyfryzacji i optymalizacji produkcji

17 listopada 2021

Jak pozyskać dofinansowanie?

Celem każdego przedsiębiorcy w branży produkcyjnej powinna być optymalizacja produkcji, by zachować ciągłość i bezawaryjność procesów oraz efektywnie wykorzystywać zasoby. Niestety często transformacja zakładu z typowo analogowej linii produkcyjnej w zarządzaną w pełni cyfrowo fabrykę zdolną do maksymalizacji potencjału może sporo kosztować, szczególnie jeśli zdecydujemy się na wprowadzenie bardziej złożonych zmian.

Przemysł 4.0 to nie tylko puste hasło. To konkretne rozwiązania, pozwalające na obniżenie kosztów przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności. Oba te aspekty są kluczowe dla zwinnego wytwarzania, które pozwala podnosić konkurencyjność firmy – podkreśla Wojciech Łaś, kierownik produktu Industry 4.0 w Comarch. – Modułowość rozwiązań przemysłu 4.0 pozwala na wdrażanie ich w każdym zakładzie produkcyjnym, niezależnie od jego wielkości. Możemy to robić małymi krokami lub zdecydować się na kompleksowy projekt połączony np. z wprowadzaniem metod Lean. W obu wypadkach warto skorzystać z dodatkowych źródeł finansowania – choćby po to, by skrócić czas zwrotu inwestycji – dodaje.

Dzięki otrzymanej dotacji z łatwością postawisz pierwsze kroki w przemyśle 4.0 lub kompleksowo przemodelujesz całą produkcję. Samo pozyskanie dofinansowania często bywa jednak wielką niewiadomą – w szczególności dla właścicieli mniejszych zakładów lub tych, którzy wcześniej zwyczajnie nie korzystali z takiej formy wsparcia. Do jakiej instytucji zwrócić się o pomoc? Jaka dokumentacja będzie konieczna przy wniosku? Jakie warunki należy spełnić, by uzyskać dotację? Pytaniom tym często towarzyszy stres i niepewność. Warto więc już teraz zapoznać się z tą tematyką, by w kolejnym roku móc z gotowością przystąpić do zaplanowanej transformacji przedsiębiorstwa.


KATARZYNA STRZEBOŃSKA
Comarch IoT

Cyfryzacja produkcji, celem maksymalizacji jej potencjału, staje się coraz częstszą praktyką wśród polskich zakładów. Całościowa digitalizacja wiąże się jednak nierzadko z potrzebą dużej inwestycji. W takiej sytuacji warto skorzystać z dofinansowania.


Kompendium praktycznej wiedzy  Jeśli pragniesz wejść w świat przemysłu 4.0, ale nie do końca wiesz, jak zacząć technologiczną transformację swojej firmy oraz brak ci pewności skąd pozyskać środki, mamy dla ciebie idealną propozycję. 30 listopada o godzinie 12:00 dołącz do darmowego webinaru „Cyfryzacja i optymalizacja produkcji – jak pozyskać finansowanie”. Spotkanie poprowadzą Wojciech Łaś, ekspert z zakresu robotyki i automatyki przemysłowej oraz Sebastian Gleń, Business Development Manager w Comarch odpowiedzialny za rozwój biznesu IoT w zakresie przemysłu 4.0 i Asset Trackingu. W rozmowie będzie towarzyszył im również Dariusz Lipka, prezes BLDG oraz partner zarządzający w BLDG Venture, funduszu kapitałowym inwestującym w innowacyjne produkty i technologie. Podczas webinaru dowiesz się jakie formy dofinansowania inwestycji oferuje obecnie rynek oraz kto może z nich skorzystać. Eksperci Comarch i BLDG podpowiedzą też, na jakie cele można przeznaczyć pozyskane środki oraz jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dotację. Uczestnicy będą mieli również okazję zapoznać się z harmonogramem projektów dofinansowań na nachodzący 2022 r.
Wejdź na stronę internetową Comarch i zapisz się na wydarzenie już dziś. https://tinyurl.com/zxrra4n3


Artykuł ukazał się w nr 5(35) październik-listopad 2021 czasopisma „Production Manager”.
Więcej interesujących treści w naszym najnowszym wydaniu. Dołącz do klubu naszych prenumeratorów ▶ http://www.production-manager.pl/prenumerata/