Inteligentne technologie

Efektywne planowanie produkcji przy zmiennych cenach surowców

13 października 2021

Jednym z większych wyzwań firm produkcyjnych jest optymalne planowanie produkcji. Ciężko jest to zrobić, gdy ceny niektórych surowców skaczą jak szalone i są nieprzewidywalne. Jeszcze do niedawna oferty były ważne kilka miesięcy, dzisiaj mówimy raczej o dniach. Jak zatem planować produkcję w takich warunkach?

Minionych kilkanaście miesięcy było bardzo trudnym okresem dla branży produkcyjnej. Świat walczył z globalnym kryzysem, a wprowadzone liczne ograniczenia sprawiły, że wiele zakładów przez długie miesiące nie mogło w pełni funkcjonować. Dziś działają w nowej rzeczywistości i uczą się radzenia sobie z największymi wyzwaniami produkcyjnymi kryzysu – niedoborem i rosnącymi cenami surowców, ale też opóźnionymi lub zablokowanymi dostawami niektórych materiałów.

Automatyzacja sposobem na wyzwania rynku

Obecne czasy wymagają rozwiązań, które pozwalają planować i optymalizować produkcję w czasie rzeczywistym, np. dobierając zadania adekwatnie do posiadanych w danym czasie zasobów i ograniczeń. Wiele firm wciąż jednak używa do planowania produkcji arkuszy kalkulacyjnych i przygotowuje plan produkcyjny na dwa tygodnie do przodu. A co w sytuacji, gdy nie dociera kluczowy surowiec albo nie posiadamy wystarczającego budżetu na zamówienie, bo jego cena uległa zmianie? Planista ma mało czasu na reorganizację produkcji: przygotowanie nowego planu na bazie dostępnych surowców, odpowiednie przesunięcie zleceń, poinformowanie klientów o przewidywanych opóźnieniach. Cały ten proces można zautomatyzować, wykorzystując dostępne na rynku zaawansowane narzędzia do planowania i harmonogramowania produkcji.

Systemy APS, takie jak DELMIA Ortems, tworzą cyfrowy plan produkcji i aktualizują go w czasie rzeczywistym, w zależności od pojawiających się nowych zmiennych. Przedsiębiorcy powinni zdawać sobie sprawę, że automatyzacja przygotowania planu produkcyjnego jest jedynym rozwiązaniem problemu zaburzonych łańcuchów dostaw i w bardzo krótkim czasie może przełożyć się na widoczne zyski firmy – mówi Igor Pakieła, APS sales director w Andea, który na co dzień doradza firmom, jak optymalizować produkcję.

Technologia wspierająca produkcję

Systemy APS pomagają zakładom w optymalizacji zasobów o skończonej wydajności i synchronizacji przepływów produkcyjnych, umożliwiają automatyzację przygotowania i optymalizację planu produkcji z uwzględnieniem dostępnych zasobów w celu osiągnięcia wymaganych wskaźników biznesowych. Rozwiązania te sprawdzają się zarówno przy długo-, jak i średnio- oraz krótkoterminowym planowaniu w obrębie całego przedsiębiorstwa. Systemy APS planują zasoby i sekwencjonują operacje produkcyjne, opierając się na gotowych i parametryzowanych algorytmach optymalizacji.

Doskonale sprawdzają się tam, gdzie możliwości percepcyjne człowieka się kończą i wymagane jest szybkie podejmowanie decyzji. W dobie produkcji na miarę XXI stulecia trzeba być inteligentnym, elastycznym, responsywnym oraz nieustannie dostosowywać się do wahań rynku. Dlatego też w obliczu aktualnych wyzwań, inwestycja w systemy APS jest koniecznością – dodaje Igor Pakieła.


Artykuł ukazał się w nr 4(34) sierpień-wrzesień 2021 czasopisma „Production Manager”.
Więcej interesujących treści w naszym najnowszym wydaniu. Dołącz do klubu naszych prenumeratorów ▶ http://www.production-manager.pl/prenumerata/