Inteligentne technologie | Zarządzanie

Dassault Systèmes zaprezentuje instalację w londyńskim Design Museum

11 października 2021

Firma Dassault Systèmes ogłosiła premierę kolejnej instalacji w ramach programu „Design for Life”, ukierunkowanego na współpracę z projektantami z całego świata. „Aurora” jest owocem współpracy firmy z cenionym architektem Arthurem Mamou-Manim. Instalacja ta jest interaktywną manifestacją potencjału drzemiącego w integracji designu, nauki i przemysłu na potrzeby tworzenia zrównoważonych innowacji, mających na celu zapewnienie harmonii między produktami, naturą i życiem. „Aurora” będzie prezentowana w Londynie w ramach wystawy Waste Age od 23 października 2021 r. przy okazji odbywającej się niemal równocześnie w Glasgow 26. konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP26).

Najnowsza współpraca w ramach programu „Design for Life” została zainicjowana dwa lata temu w formie eksperymentalnego projektu badawczego ukierunkowanego na wykorzystanie tzw. „upstream thinking”, czyli podejścia projektowego kładącego nacisk na regenerację, oraz oprogramowania Dassault Systèmes w celu zaprezentowania zasad innowacji cyrkularnych. „Aurora” jest niejako efektem tamtych badań: eksperymentalną instalacją wykonaną z modułów, które można przetworzyć, przetopić i uformować na nowo w ciągłym procesie reinwencji i odradzania.

Aurora jest celebracją nowego początku po globalnej traumie związanej z pandemią – mówi architekt, Arthur Mamou-Mani. – Projektanci, architekci oraz inżynierowie mogą wreszcie wspólnymi siłami tworzyć doświadczenia współdzielone zamiast typowych projektów, zapewniając ludziom narzędzia do zwiększania produktywności oraz kreatywności.

Począwszy od doboru materiałów, a skończywszy na wykonaniu, instalacja „Aurora” sygnalizuje koniec ery konsumpcji dóbr (ang. take-make-waste) na rzecz środowisk budowanych z myślą o regeneracji oraz inkluzywności oraz wykorzystujących wiedzę i know-how z wielu różnych dziedzin. Po szczegółowej analizie molekularnej różnych materiałów wybór padł na polilaktyd, nietoksyczny polimer pochodzenia roślinnego, który nadaje się do druku 3D, a ponadto łatwo poddaje się recyklingowi w ciągłym obiegu zamkniętym. Zespół zdecydował się użyć chmurowej wersji platformy 3DEXPERIENCE firmy Dassault Systèmes, która nie tylko sprzyja współpracy, ale także pozwoliła stworzyć wirtualne kopie bliźniacze w przestrzeni stanowiącej replikę atrium londyńskiego Design Museum.

Celem tej współpracy było zrealizowanie instalacji w oparciu o holistyczny proces sprzyjający integracji i odkrywaniu – mówi Anne Asensio, wiceprezes Dassault Systèmes ds. designu. – Kwestionując poszczególne aspekty produkcji oraz cyklu życia, począwszy od szczegółowej oceny wpływu materiału na środowisko, a skończywszy na analizie opcji demontażu i ponownego wykorzystania, chcieliśmy zaprezentować zwiedzającym fascynujące możliwości związane z tworzeniem środowisk do życia w przyszłości.

Oznacza to zastąpienie tradycyjnej urbanistyki bazującej na danych zupełnie nowymi narracjami sprzyjającymi włączaniu mieszkańców w proces projektowania miast ukierunkowanych na zrównoważony rozwój.

Dzięki realistycznym wizualizacjom zespół mógł sprawdzić wygląd instalacji w świecie wirtualnym o różnych porach dnia z uwzględnieniem różnego natężenia światła oraz cieni i przepływu powietrza. Wirtualne kopie bliźniacze pozwoliły przede wszystkim na zwizualizowanie, a następnie eksperymentowanie, optymalizowanie, testowanie i doskonalenie instalacji w 3D bez użycia jakichkolwiek materiałów w celu oceny wpływu poszczególnych decyzji projektowych na środowisko. Pozwoliło to zrealizować cele projektu oraz dostarczyć zoptymalizowane wrażenia przedstawiające świat, w którym każdy wytworzony przez człowieka obiekt, od przedmiotów użytkowych lub związanych ze stylem życia po rozwiązania z zakresu mobilności oraz elementy tkanki miejskiej, powstaje w duchu zrównoważonego rozwoju.

W dekadzie realizacji zobowiązań globalna emisja CO2 ma zostać ograniczona o połowę, co oznacza, że eksperci ds. designu i naukowcy muszą połączyć siły, aby stworzyć nowe, zunifikowane praktyki i modele ukierunkowane na zrównoważony rozwój planety o ograniczonych zasobach. Platforma 3DEXPERIENCE sprzyja współpracy oraz wykorzystaniu takich technologii, jak rzeczywistość wirtualna, modelowanie 3D, symulacje oraz projektowanie w świecie wirtualnym. Rozwiązanie to unifikuje poszczególne dyscypliny naukowe, ułatwia przyswajanie nowych koncepcji dzięki zastosowaniu trójwymiaru oraz ułatwia podejmowanie decyzji w duchu zrównoważonego rozwoju od poziomu molekularnego po gotowy produkt oraz jego ponowne wykorzystanie/recykling.

Rozpoczęty dekadę temu program „Design for Life” powstał z myślą o promowaniu zastosowania nauki i technologii w designie w celu budowania lepszego i bardziej zrównoważonego świata. Dotychczas w ramach programu Dassault Systèmes nawiązało współpracę m.in. z Kengo Kumą, Thomem Maynem oraz Patrickiem Jouinem.


Więcej informacji:

Instalacja „Aurora” będzie prezentowana w londyńskim Design Museum od 23 października do 14 listopada 2021 r. w ramach wystawy „Waste Age: What Can Design Do?”.

Dedykowany pokaz dla mediów odbędzie się w czwartek 21 października 2021 r.

Platforma 3DEXPERIENCE Dassault Systèmes, oprogramowanie do projektowania 3D, rozwiązania 3D Digital Mock Up i PLM: http://www.3ds.com

 


O Muzeum Designu

The Design Museum to wiodące na świecie muzeum poświęcone współczesnej architekturze i wzornictwu. Jego praca obejmuje wszystkie elementy projektowania, w tym modę, produkt i projektowanie graficzne. Od momentu otwarcia swoich drzwi w 1989 roku muzeum wystawiało praktycznie wszystko, od AK-47 po buty na obcasie zaprojektowane przez Christiana Louboutina. Zorganizowało ponad 100 wystaw, przywitało ponad siedem milionów odwiedzających i zaprezentowało prace wielu z najbardziej znanych projektantów i architektów na świecie, w tym Paula Smitha, Zahy Hadid, Jonathana Ive, Franka Gehry’ego, Eileen Gray i Dietera Ramsa. 24 listopada 2016 roku The Design Museum przeniosło się do Kensington w zachodnim Londynie. Wiodący architekt John Pawson przekształcił wnętrze modernistycznego budynku z lat 60. XX wieku, aby stworzyć nowy dom dla Muzeum Designu, dając mu trzykrotnie więcej miejsca na pokazanie szerszej gamy wystaw i znaczne rozszerzenie programu naukowego.

W lipcu 2020 r. Design Museum otrzymało prawie milion funtów dofinansowania z National Lottery za pośrednictwem Arts Council’s Emergency Response Fund.


O wystawie: „Waste Age: What Can Design Do”

Wystawa w Design Museum, zbiegająca się z Konferencją Klimatyczną ONZ (COP26), będzie pokazywać, jaką rolę może odegrać design w rozwiązywaniu krytycznych problemów odpadów i ich konsekwencji dla środowiska na całym świecie. Wystawa zaprezentuje prace wizjonerskich projektantów, takich jak Formafantasma, Stella McCartney, The Ellen MacArthur Foundation, Fernando Laposse, Bethany Williams, Phoebe English, Natsai Audrey Chieza, którzy na nowo odkrywają naszą relację z odpadami. Po raz pierwszy odwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć nowe prace, które mierzą się z problemem odpadów, w tym wielkoskalową instalację artystyczną Ibrahima Mahamy wykonaną z e-odpadów w Ghanie.

www.designmuseum.org/exhibitions/waste-age-what-can-design-do

Źródło: Dassault Systèmes