Inteligentne technologie | Zarządzanie

SK IE Technology inwestuje miliard dolarów w nowoczesne fabryki

2 kwietnia 2021

Koreański koncern SK IE Technology Co., ltd. należący do Grupy SK rozbuduje trzecią i czwartą fabrykę baterii do samochodów elektrycznych na Śląsku. Będzie to największa fabryka spółki na świecie. Dzięki nowej inwestycji i staraniom Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) pracę w regionie znajdzie 450 osób.

Na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) w Dąbrowie Górniczej powstaną dwie nowe fabryki separatorów baterii wykorzystywanych w samochodach elektrycznych. Uzupełni to już istniejący kompleks inwestora na Śląsku. Koreańska spółka planuje rozpocząć budowę nowych zakładów w trzecim kwartale 2021 r. Produkcja ma ruszyć pod koniec 2023 roku. Szacuje się, że roczna zdolność planowanych nowych zakładów wyniesie łącznie 860 mln m2 separatorów – po 430 mln m2 każdy. Separatory będące rdzeniem akumulatorów litowo-jonowych wpływają na ich bezpieczeństwo i wydajność w pojazdach elektrycznych, które stanowią nawet 20 proc. kosztów produkcji baterii. To kluczowy element wzrostu sektora pojazdów EV i akumulatorów.

Cieszę się, że dzisiaj możemy potwierdzić, że firma swoje plany rozwoju wiąże z naszym krajem i po raz kolejny stawia na Polskę. Decyzja firmy SK Hi-Tech potwierdza, że nasz kraj to atrakcyjne miejsce do lokowania kapitału.  Jesteśmy w stanie szybko spełnić oczekiwania inwestorów, a naszym atutem są bardzo dobrze wykształceni pracownicy.  Ta inwestycja jest ważna również ze względu na fakt, że elektromobilność to światowy trend, a Polska stała się w tym biznesie bardzo istotnym ogniwem. Kwestie związane z innowacyjnością, nowoczesnymi technologiami, w tym w zakresie elektromobilności, są jednymi z najważniejszych elementów opracowywanej Polityki Przemysłowej Polski

– mówi wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Polska umacnia pozycję lidera elektromobilności

Atuty Polski to m.in. łatwość procesu inwestycyjnego, kompleksowo zorganizowany proces wsparcia projektów inwestycyjnych, jak i świetnie wyszkolona kadra pracownicza.

Jako PAIH, włączyliśmy się w pracę z inwestorem na bardzo wczesnym etapie jego działalności w Polsce. Pod koniec 2019 roku podczas misji do Korei, do udziału w której zaprosiliśmy również naszych regionalnych partnerów, przekonywaliśmy władze spółki, że to z Polską powinna wiązać swoją przyszłość. Cieszy nas fakt, że firma zdecydowała o rozszerzeniu inwestycji w Dąbrowie Górniczej. SK IE Technology to strategiczny inwestor w regionie. To znak, że nawet w dobie kryzysu wywołanego pandemią pozostajemy wiarygodnym parterem w biznesie. E-mobilność to teraz globalny trend. Polska jest niezmiernie ważnym ogniwem w łańcuchu dostaw do samochodów elektrycznych. Jesteśmy tym bardziej zadowoleni, że inwestor zdecydował się na kolejne etapy inwestycji bez ubiegania się o pomoc publiczną

– zaznacza Krzysztof Drynda, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Specjalne Strefy Ekonomiczne przyśpieszają rozwój regionów poprzez m.in. przyciąganie nowych inwestycji, rozwój eksportu oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Inwestorzy do stref przyciągani są dzięki preferencyjnym warunkom prowadzenia działalności.

Niesamowite tempo inwestycji realizowanych przez SK IE Technology w Dąbrowie Górniczej, bo warto przypomnieć, że od zakupu nieruchomości na terenie KSSE w Tucznawie nie upłynęły jeszcze dwa lata, jest oszałamiające dla wszystkich, w tym i dla mnie. Również charakter i skala inwestycji, zarówno tych obecnie realizowanych (2,5 mld zł, 700 miejsc pracy) jak i właśnie ogłoszonych (4 mld zł i kolejne kilkaset miejsc pracy) ma znaczenie strategiczne nie tylko dla KSSE i Dąbrowy Górniczej, ale dla województwa śląskiego i Polski. Chciałbym podkreślić, że warto inwestować pieniądze w przygotowanie terenów inwestycyjnych, gdyż efekty mogą pojawić się bardzo szybko, czego przykład mamy właśnie na terenie KSSE w Dąbrowie Górniczej-Tucznawie

– mówi Dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

SK IE Technology powstała w 2019 roku z wydzielenia części separatorowej z SK Innovation, jednej z największych południowokoreańskich firm z sektora energetyczno-chemicznego. Zajmuje się przetwarzaniem substancji ropopochodnych, produkuje środki chemiczne, a także baterie do samochodów elektrycznych oraz ich komponenty. Spółka działa w Polsce od 2018 r. Dzięki nowej inwestycji zakład w Dąbrowie Górniczej będzie jej największą fabryką na świecie, na którą łączne nakłady inwestycyjne przekroczą 1,5 mld Euro (prawie 7 mld złotych).

Źródło: gov.pl