Zarządzanie

Jak zużycie mediów wpływa na proces produkcji i jak wykorzystać Smart Metering w Twoim biznesie?

29 marca 2021

Chcesz wiedzieć jak wygląda średnia zużycia mediów dla różnych branż i porównać gdzie na tej osi znajduje się Twoja firma? Pobierz bezpłatny White Paper i odkryj nowe możliwości optymalizacji produkcji dzięki rozwiązaniom IoT i koncepcji Industry 4.0 (Smart Factory).

Wg U. S Energy Information Administration, przemysł pochłania ok 54% wytwarzanej energii w skali globu[1]. Rodzaj i intensywność zużywanych paliw różni się w zależności od regionu, poziomu i struktury działalności gospodarczej oraz rozwoju technologicznego. Energię w przemyśle wykorzystuje się także do różnych celów, takich jak montaż, ogrzewanie, chłodzenie procesowe, oświetlenie, ogrzewanie czy klimatyzacja budynków. Nie da się jednak zaprzeczyć, że jest to jedno ze źródeł powstających dla firm kosztów. Zużycie energii w przemyśle obejmuje ponadto podstawowe surowce chemiczne, np. gaz ziemny, produkty ropopochodne i one również powinny być łatwo mierzalne.

Czym właściwie jest smart meter, czyli inteligentny licznik?

Rozwiązanie to umożliwia zdalny odczyt liczników wody, gazu, ciepła, energii elektrycznej, a także mediów specjalistycznych jak gazy techniczne. Daje szansę na wczesne wykrywanie anomalii (wycieków, naruszeń i alarmów bezpieczeństwa). Zapewnia również redukcję kosztów operacyjnych, czy automatyzację obsługi i utrzymania sieci.

Jego wdrożenie wymaga jedynie instalacji małych urządzeń (np. Comarch M-Bus – NB IoT Gateway), które w określonych odstępach czasu zbierają dane z liczników, a następnie wykorzystując znormalizowane protokoły do transmisji danych, przesyłają je do platformy chmurowej IoT (Comarch IoT Platform lub systemów zewnętrznych), gdzie są gromadzone, przetwarzane i analizowane.

Inteligentne liczniki oferują korzyści w postaci informacji o zużyciu energii w czasie rzeczywistym, które mogą pomóc w zwiększeniu efektywności energetycznej firmy – na przykład poprzez przejście na nową taryfę, która lepiej pasuje do czasu i sposobu korzystania z energii.

 Ile tak naprawdę kosztuje produkcja?

Kluczowe elementy wpływające na biznes często trudno opisać liczbami. W przypadku pomiaru mediów przemysłowych wyzwanie jest jeszcze większe. Czy Smart Metering  for Industry może być szansą na pozytywną zmianę?

Choć podstawowe media stanowią część ogólnych kosztów operacyjnych każdego roku, wiele przedsiębiorstw nie dostrzega ich poważnego wpływu na finansowy aspekt produkcji przemysłowej. Nie dysponując odpowiednimi danymi a więc nie znając realnej konsumpcji, firmy nie widzą możliwości optymalizacji zużycia mediów.

Dane z publikacji „Koszty energii. Wyzwania i szanse dla przedsiębiorstw” – badania rynku zrealizowanego w 2017 roku przez Kantar MilwardBrown na zlecenie Ayming[2], wskazują, że:

  • 57% najbardziej energochłonnych przedsiębiorstw produkcyjnych mierzy zużycie energii na poszczególnych etapach produkcji, ale tylko 7% instaluje liczniki konkretnym maszynom
  • 1/3 firm ma tylko jeden licznik dedykowany całej fabryce, co utrudnia monitoring zużycia i stanowi ogromną barierę na drodze do zwiększenia efektywności produkcji
  • aż 93% firm potwierdza, że koszty związane ze zużyciem energii stanowią istotną część całkowitego kosztu produkcji, jednak większość z nich nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie o rzeczywisty koszt produkcji z perspektywy zużycia mediów

Jak mierzyć inteligentnie czyli, dlaczego powinieneś zainwestować w inteligentne liczniki?

Poniżej przedstawiamy tylko niektóre korzyści, jakie daje Smart Metering for Industry:

  • szybkie i łatwe sprawdzenie, ile energii zużywa Twoja firma – koniec z przekazywaniem odczytów liczników dostawcy
  • przetestowanie, kiedy i jak Twoja firma zużywa najwięcej energii – tym samym lepsze wyobrażenie o tym, która taryfa najlepiej odpowiada Twoim potrzebom
  • eliminacja marnotrawstwa dzięki wdrożeniu programów oszczędności zużycia oraz wczesnemu wykrywaniu anomalii
  • możliwość bieżącego rozliczenia budżetu, ponieważ rachunki są oparte na rzeczywistym zużyciu, a nie na szacunkach dostawcy
  • automatyczne rozliczanie/fakturowanie, co daje możliwość automatyzacji obsługi i ogromną oszczędność czasu
  • zapewnienie stałego monitoringu poziomu mediów technicznych, minimalizacja ryzyka nagłego braku
  • zmniejszenie zużycia energii, a tym samym emisji dwutlenku węgla, a także wysokości rachunków (ale tylko wtedy, gdy aktywnie korzystasz z zebranych danych, aby zmniejszyć zużycie energii i/lub przejść na tańszą taryfę).

Czy czeka nas rewolucja?

Wszystkie prognozy wskazują, że zapotrzebowanie na media będzie w kolejnych latach nieustannie wzrastało, co sprawia, że, mierzenie oraz optymalizacja zużycia mediów w przedsiębiorstwach staje się jeszcze ważniejsza.  Według raportu McKinsey The Digital Utility: new challenges, capabilities, and opportunities[3], digitalizacja odczytów zużycia mediów pozwala m.in. na zmniejszenie do 25% kosztów operacyjnych oraz 20-40% zwiększenie ich wydajności na poziomie bezpieczeństwa, niezawodności czy relacji z klientami.

Inteligentne systemy smart metering wykorzystujące koncepcję IoT to przyszłość przemysłu. Ze względu na oferowane korzyści cieszą się coraz większym zainteresowaniem biznesu i osób odpowiedzialnych za usprawnienia. Eksperci prognozują, że wkrótce odegrają istotną rolę w rewolucji zużywania mediów produkcyjnych, która w obliczu dynamicznie postępujących zmian klimatu jest nieunikniona.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat optymalizacji zużycia mediów w produkcji?

Pobierz bezpłatny White Paper z danymi oraz gotowymi rozwiązaniami.

Dowiedz się więcej o Smart Metering for Industry.

POBIERZ TERAZ

 

Zobacz wdrożenie monitoringu zużycia mediów w szwajcarskim przedsiębiorstwie produkcyjnym.

Pobierz Case Study – Smart Metering for Industry w Louis Ditzler AG

POBIERZ TERAZ


Autor: Gabriela Gil, Product Marketing Specialist, Comarch

[1] https://www.eia.gov
[2] https://www.ayming.pl
[3] https://www.mckinsey.com