Automatyka i robotyka

Nidec przejął Mitsubishi Heavy Industries

25 lutego 2021

Nidec przejął dział Mitsubishi Heavy Industries (MHI) zajmujący się obrabiarkami za 285 milionów dolarów. Firma, która produkuje maszyny CNC, narzędzia skrawające oraz produkty pokrewne jest liderem na japońskim rynku wytwarzania kół zębatych z udziałem na poziomie 60%. Prowadzi działalność produkcyjną w Japonii, Chinach, Stanach Zjednoczonych oraz Indiach.

Spółka MHI Machine Tool zatrudnia około 1400 osób i od marca ubiegłego roku osiągnęła sprzedaż o wartości 380 milionów dolarów. Nidec twierdzi, że przejęcie wzmocni jego możliwości w zakresie produkcji kół zębatych, zwłaszcza w kontekście systemu napędowego e-osi elektrycznych dla pojazdów elektrycznych, które łączą w sobie silnik, falownik oraz reduktor.

Firma sprzedała już ponad 100 000 osi elektrycznych i postawiła sobie za cel zdobycie 40-45% światowego rynku napędów trakcyjnych dla pojazdów elektrycznych do 2030 roku. Nidec podkreśla, że przejęty biznes uzupełni również istniejącą działalność Nidec-Shimpo, która już teraz produkuje przekładnie redukcyjne.

Firma MHI Machine Tool rozpoczęła działalność w 1936 roku jako producent tokarek. Obecnie koncentruje się na mikro-frezarkach, maszynach wielkogabarytowych, systemach laserowych oraz narzędziach precyzyjnych.

Źródło: Nidec