Utrzymanie ruchu

Innowacyjne rozwiązania dla przemysłu kuźniczego

15 lutego 2021

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej zbudowali innowacyjne stanowisko do walcowania. Chodzi o walcarkę skośną sterowaną numerycznie. Umożliwia ona szybkie i precyzyjne tworzenie pojedynczych metalowych elementów o różnej wielkości. Stosuje się je w budowie maszyn, służą także do wykonania narzędzi i przedmiotów codziennego użytku. Części kute znajdują się we współczesnych samolotach, samochodach lub traktorach. Stanowią ok. 30% masy całej konstrukcji, a często i więcej.

Lubelskich badaczy wspierała amerykańska firma Parker Hannifin. Specjalizuje się ona w technologii napędu i sterowania, projektując rozwiązania inżynieryjne dla wielu branż, od lotnictwa, poprzez medycynę i sport, a kończąc na rozrywce.

Współpracę z firmą Parker Hannifin rozpoczęliśmy w 2017 r. Jej efektem jest walcarka sterowana numerycznie, która należy do nowej klasy obrabiarek do plastycznego kształtowania metali i ich stopów. Nasza walcarka umożliwia wytwarzanie wielkogabarytowych przedkuwek i wydłużonych odkuwek, takich jak osie i wały. Jej zaletą jest produkcja zarówno pojedynczych elementów, jak i wyrobów w dużych seriach i produkcji masowej – mówi rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater, kierownik zespołu z Katedry Komputerowego Modelowania i Technologii Obróbki Plastycznej.

Eksperci Parker Hannifin, poza dostarczeniem odpowiednich elementów, pomogli naukowcom w aplikacji precyzyjnych siłowników elektrycznych w zaprojektowanej przez nich walcarce. Po raz pierwszy rozwiązanie to zostało zastosowane w Polsce.

Dzięki połączeniu naszych siłowników z wiedzą naukowców z Politechniki Lubelskiej powstało rozwiązanie odpowiadające na realne potrzeby rynkowe. Opracowujemy wiele innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu i cieszymy się, że pomagają one tworzyć kolejne, które znajdą wykorzystanie w polskiej branży kuzienniczej – podkreśla Vladimira Fadrna, Marketing Communications Leader na Europę Środkową i Wschodnią w Parker Hannifin.

Urządzenie znajduje się w laboratorium uczelni.

Cały czas pracujemy nad zwiększeniem dokładności, z jaką walcarka wykonuje detale. Często udostępniamy ją studentom, głównie do realizacji prac inżynierskich i magisterskich – zaznacza prof. Zbigniew Pater.

Katedra Komputerowego Modelowania i Technologii Obróbki Plastycznej to jednostka na Wydziale Mechanicznym, której głównym obszarem działalności naukowej jest obróbka metali, technologie procesów walcowania skośnego i poprzecznego czy kucie matrycowe stali. Właśnie tu tworzone są nowe rozwiązania umożliwiające dalszy rozwój polskich kuźni.

Parker Hannifin jest liderem w dziedzinie technologii napędu i sterowania, znajdującym się wśród 250 największych przedsiębiorstw magazynu Fortune. Od ponad 100 lat dostarcza rozwiązania inżynieryjne o szerokim zakresie na różnorodne rynki przemysłowe. Pierwsze biuro Parker Hannifin w Polsce zostało otwarte w 1992 roku. Trzy lata później, w podwrocławskich Siechnicach, uruchomiono pierwszą fabrykę. Obecnie firma ma w Polsce cztery placówki, w tym dwa zakłady produkcyjne, w których w sumie zatrudnia 820 pracowników.

Źródło: pollub.pl