Utrzymanie ruchu

Spawanie stali nierdzewnej: jak obniżyć koszty obróbki powierzchni?

5 lutego 2021

W produkcji wyrobów ze stali nierdzewnej czynnik kosztowy niezmiennie odgrywa istotną rolę. Silna konkurencja cenowa na rynku krajowym i międzynarodowym wywołuje potrzebę obniżania kosztów. Jak to zrobić w dziedzinie obróbki powierzchni po spawaniu?

Teoretycznie moglibyśmy pokusić się o eliminację operacji związanych z obróbką spoin. Tam, gdzie efekt wizualny nie ma wielkiego znaczenia, spoinę można by pozostawić w stanie jak po spawaniu. Czy jednak wygląd jest jedynym powodem, dla którego powierzchnię należy wyczyścić?

Oczywiście nie jest. Procesy takie tak spawanie, obróbka termiczna czy mechaniczna uszkadzają naturalną warstwę pasywacyjną tlenku chromu, która zabezpiecza stal nierdzewną przed rdzewieniem. Jeśli więc nie chcemy, aby w okolicach spoiny pojawiły się ogniska korozji, należy tę warstwę przywrócić. W przeciwnym razie produkt wkrótce powróci do nas w ramach reklamacji jakościowej.

Niezależnie od tego, czy efekt wizualny ma dla odbiorcy znaczenie czy nie, prawidłowa warstwa pasywacyjna może być odbudowana tylko na wyczyszczonej powierzchni. Sposobów usuwania przebarwień jest kilka, jednak większość z nich posiada istotne mankamenty. Czyszczenie mechaniczne przy użyciu szczotek czy szlifierek nie tylko nie przywraca ochrony antykorozyjnej spoiny, ale wręcz jeszcze bardziej ją uszkadza. Z kolei stosowane często pasty trawiące to substancje szkodliwe, co ogranicza możliwości ich stosowania ze względu na konieczność zapewnienia właściwej wentylacji. Ponadto, przywracają one pasywację dopiero w kilku operacjach. Istotne jest też to, że wymienione metody są czaso- i pracochłonne, a czas i praca to bardzo kosztowne zasoby.

Optymalnym rozwiązaniem wydaje się być zastosowanie rozwiązań opartych na elektrochemii. Urządzenia takie jak SURFOX grupy Bio-Circle wykonują czyszczenie i pasywację spoin w jednej operacji. Zastosowanie tej technologii znacznie skraca czas potrzebny na wyczyszczenie spoiny, jednocześnie zapewniając natychmiastową odbudowę warstwy tlenku chromu. Automatyczne podawanie elektrolitu na końcówkę czyszczącą umożliwia ekspresową pracę, a zintegrowany odciąg oparów zapewnia bezpieczeństwo użytkowników oraz pełną mobilność urządzenia. To wszystko sprawia, że inwestycja w system SURFOX zwraca się już po krótkim czasie. Potwierdzają to jej użytkownicy w Polsce, Europie i na świecie.

Więcej na temat obróbki spoin na stali nierdzewnej można dowiedzieć się już wkrótce podczas kolejnego bezpłatnego webinaru z cyklu Akademia Bio-Circle. Szczegóły pod adresem: www.bio-circle.com.pl/webinary.

Źródło: Bio-Circle