Automatyka i robotyka

Hyundai przejmuje większość akcji Boston Dynamics

17 grudnia 2020

Hyundai wykupił pakiet kontrolny producenta robotów Boston Dynamics od SoftBank w ramach umowy, która wyceniana jest na 1,1 miliarda dolarów.

Operacja była przygotowywana już od jakiegoś czasu i stanowi ważny krok w kierunku rozwoju działu robotyki konsumenckiej Hyundaia. Koreańska spółka obejmie około 80% udziałów w firmie, podczas gdy jej poprzedni właściciel, Softbank zachowa około 20% za pośrednictwem spółki zależnej.

Hyundai uważa, że inwestycja pomoże w rozwoju robotów usługowych i logistycznych, ale ma nadzieję, że z czasem pozwoli na powstanie większej ilości robotów humanoidalnych do zadań, takich jak opieka nad pacjentami w szpitalach. Inne obszary zainteresowań spółki obejmują jazdę autonomiczną oraz inteligentne fabryki.

Boston Dynamics rozpoczął działalność jako spin-off MIT. Od jego powstania w 1992 roku minęła długa droga, podczas której przedsiębiorstwo zdążyło już być pod skrzydłami Google oraz Softbanku. Pomimo rozgłosu, w ostatnich latach firma nie przynosiła zysków, co może się zmienić pod kierunkiem nowego dyrektora generalnego i Hyundaia.

Źródło: automatyka.pl