Zarządzanie

Jak zarządzanie i planowanie produkcji on-line rozwiązuje problemy zakładów podczas pandemii COVID-19?

16 grudnia 2020

Konsekwencje epidemii covid19 są odczuwalne w wielu dziedzinach życia. Jest to wydarzenie bezprecedensowe, gdzie więcej jest niewiadomych, niż gotowych rozwiązań, ale jedno jest pewne: firmy produkcyjne muszą nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości, gdyż zmienił się sposób w jaki pracujemy, relaksujemy się, nabywamy produkty i usługi. Ponieważ w dużej mierze sfera zawodowa przeniosła się do świata online, także planowanie produkcji musi być dostosowane do pandemicznej rzeczywistości. Jest to też do szukania oszczędności, wdrażania nowych technologii i skomputeryzowania produkcji. Skoro nikt nie jest w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie “Jak długo jeszcze?”, a większości małych firm nie stać na wielomiesięczne “wakacje produkcyjne” trzeba szukać prostych i niedrogich rozwiązań.

Praktyczne zastosowania programu do planowania produkcji, dzięki którym ograniczysz rozprzestrzenianie się wirusa, a Twoi pracownicy będą pracowali w bardziej komfortowych warunkach.

 

 

1.   Ograniczasz liczbę osób obecnych na hali produkcyjnej.

Im mniej osób będzie przebywało w tym samym pomieszczeniu, tym lepiej. Stosując oprogramowanie do zarządzania produkcją jak np. Prodio, możesz to osiągnąć w następujący sposób:

 1. Większość zadań może zostać zlecona na produkcję online. Właściciel czy manager wcale nie muszą być obecni w firmie, gdyż nawet siedząc w domu mają podgląd na to co dzieje się na hali produkcyjnej. Z panelu managera mogą dokonywać zmian na bieżąco, a pracownicy zobaczą je od razu na planie produkcji dostępnym na hali. Dokładnie wiadomo kto jest danego dnia w pracy, jakie operacje są wykonywane, na jakim etapie jest konkretne zlecenie.
 2. Kierownik czy pracownicy biurowi nie muszą chodzić na hale produkcyjną aby uzyskać potrzebne informacje. Dotyczy to także działu handlowego. Jeśli ich obecność w firmie jest konieczna mogą zostać w swoich pokojach – nie ma potrzeby dodatkowego przemieszczania się po zakładzie. Wszystkie zamówienia są w systemie, wystarczy jeden klik i można je podejrzeć, a gdy dzwoni klient udzielić precyzyjnej odpowiedzi. Nie ma również konieczności przekazywania sobie papierów – wszystkie informacje są online. Można je pobrać w formacie .xlxs, zapisać na biurowym komputerze czy też pracować zdalnie na podstawie dostępnych danych. Dzięki temu dla biura czy handlowców można wprowadzić system hybrydowy.
 3. Wprowadzając system hybrydowy: część załogi może pracować zdalnie. Przecież konstruktor czy technolog mogą spokojnie pracować z domu, a tylko produkcja będzie funkcjonowała “na miejscu”. Wszystkie uwagi będą widoczne w programie, a to zapewni ciągłość komunikacji. Dzięki temu można będzie zachować społeczny dystans, a jednocześnie kontynuować pracę unikając przestojów.
 4. Pracownicy na różnych zmianach nie muszą się ze sobą kontaktować i ustnie przekazywać informacji o postępie na produkcji. Wszystko co potrzebne jest w systemie, tak więc kolejna zmiana może sprawdzić co zostało wykonane do tej pory. Ewentualne problemy czy usterki są zgłaszane w komentarzach. Dzięki temu, zanim pracę rozpocznie kolejna zmiana, halę można przewietrzyć, urządzenia zdezynfekować, a w pracowniczej szatni uniknąć tłoku.
 5. Nie musisz zatrudniać dodatkowej osoby do wprowadzania papierowych zleceń do systemu, gdyż od razu wszystko jest dostępne w programie produkcyjnym.

 

2. Minimalizujesz ryzyko zakażenia związane z dotykaniem powierzchni wspólnych.

Wiadomo, iż w firmie produkcyjnej nie jesteśmy w stanie wykluczyć korzystania z tych samych sprzętów przez wiele osób, możemy jednak zminimalizować ryzyko zakażenia przez stosowanie środków ochronnych czy dezynfekcję.


Jak pomaga nam w tym program do zarządzania produkcją:

 1. Wykluczasz zlecenia papierowe. Dzięki temu, że wszystko jest w systemie, nie trzeba niczego pisać na kartkach, które są dotykane wielokrotnie przez różne osoby, tak więc stosunkowo niemożliwe jest zachowanie sterylności. W programie możesz dodawać uwagi, wprowadzać zmiany, wybierać, które zlecenie jest priorytetowe oznaczając je jako pilne, bez konieczności wpisywania komentarzy na dodatkowej kartce.
 2. Ponieważ nie ma potrzeby gromadzenia miliona karteczek papiery nie “podróżują” pomiędzy biurem, a halą produkcyjną, co pozwala ograniczyć potencjalne ryzyko zakażenia.
 3. Rozpoczynając i kończąc pracę pracownicy korzystają z osobistych breloczków RFID lub indywidualnego numeru PIN, odpada więc podpisywanie listy obecności tym samym długopisem, w  ogólnodostępnym zeszycie.
 4. Tablet, przycisk czy breloczek jest znacznie łatwiej zdezynfekować niż kartkę papieru. Dzięki temu łatwiej zadbasz o czystość i bezpieczeństwo we wspólnej przestrzeni.

 

3. Delegujesz j i monitorujesz pracę bez przebywania na hali

Mając podgląd na to, co się dzieje na hali produkcyjnej łatwiej Ci będzie zapewnić bezpieczeństwo załogi.

 1. Harmonogram produkcji sprawi, że wszystkie zlecenia są dokładnie zaplanowane i wiadomo ile osób potrzebne jest na zmianie, którego dnia, itp. To istotna informacja jeśli wprowadzasz system hybrydowy, kiedy część pracowników wykonuje pracę zdalnie. To również ważne dla tych, którzy są obecni na hali codziennie, gdyż plan pracy pozwoli zaplanować czas na wymianę między zmianami, dezynfekcję, itp.
 2. Ponieważ dokładnie wiadomo kto i kiedy pracował na danej maszynie lub był odpowiedzialny za daną operację, w razie zakażenia będziesz dokładnie wiedział którzy pracownicy znaleźli się w grupie ryzyka i powinni odbyć kwarantannę. Dzięki temu produkcja nie stanie, a Ty będziesz w stanie zapewnić bezpieczeństwo pozostałej załodze.
 3. Ustaw w systemie jako operację serwis sprzątający. Czas przeznaczony na sprzątanie wydłużył się ze względu na wymogi sanitarne. Dzięki rejestracji w systemie będziesz mieć pewność, że urządzenia czy hala zostały zdezynfekowane, przez kogo, ile czasu zajęła cała operacja.
 4. Wiele usług przeniosło się w sferę online. Korzystając z oprogramowania modernizujesz firmę, przystosowując się do zmian. Pokazujesz, że rozwijacie się (może wcześniej odkładaliście modernizację, ze względu na brak czasu, itp.).
 5. Pandemia to także bardziej konserwatywne podejście do wydatków, tak więc jest to dobry moment na podniesienie efektywności i wydajności produkcji. Ponadto dla bezpieczeństwa wielu klientów wybiera zamówienia online, dlatego warto je oferować i zyskać przewagę nad konkurencją.
 6. Korzystając z programu do zarządzania produkcją masz wszystko poukładane. W tych niepewnych czasach klienci i podwykonawcy na pewno to docenią, jeśli będziesz w stanie udzielić konkretnych odpowiedzi co do terminu wykonania, podać precyzyjną wycenę, itp.

To tylko niektóre z pomysłów na zastosowanie oprogramowania do zarządzania produkcją w walce z epidemią covid19. Jakie rozwiązania znalazły zastosowanie w Twojej firmie?

Źródło: Prodio