Inteligentne technologie

Nokia uruchomi technologię 6G?

9 grudnia 2020

Nokia kieruje grupą firm i uniwersytetów w finansowanym przez Unię Europejską projekcie Hexa-X, który ma pomóc w uruchomieniu nowej generacji technologii mobilnej 6G.

W skład grupy wchodzą Ericsson, operatorzy komórkowi Orange i Telefonica oraz firmy technologiczne, w tym Intel oraz Siemens. Dołączyły do nich również Uniwersytet w Oulu oraz Uniwersytet w Pizie.

Podczas gdy wdrażanie sieci 5G jest nadal w powijakach, a ponad stu operatorów bezprzewodowych na całym świecie oferuje powiązane usługi na ograniczonych obszarach, w kilku regionach na całym świecie rozpoczynają się przygotowania do rozwoju sieci 6G. Oprócz kierowanego przez Nokię konsorcjum Hexa-X, w USA działa równolegle Next G Alliance oraz O-RAN Alliance. Chiński rząd także finansuje grupę rozwojową 6G.

Oczekuje się, że technologia następnej generacji wykorzysta terahercowe fale radiowe i zapewni zaawansowaną łączność, która może nawet łączyć się z technologią zaszytą w ludzkim ciele i mózgu, a także realizować obrazowanie holograficzne w czasie rzeczywistym. Pierwszych aplikacji można spodziewać się w 2030 roku.

Devaki Chandramouli jest szefem firmy Nokia ds. standaryzacji w Ameryce Północnej i jednym z inżynierów kierujących rozwojem 6G w Next G Alliance. Według niego w ramach rozwoju ustalono początkowo trzy cele.

Głównym z nich będzie opracowanie wizji i mapy drogowej – powiedziała – Następnie stworzony zostanie harmonogram dla rozwoju technologii. Trzecią kwestią pozostanie ułatwienie interakcji z agencjami rządowymi USA w celu finansowania badań, a także zapewnienia wkładu w rozwój technologii.

Źródło: automatyka.pl