Inteligentne technologie

Volkswagen stawia na druk 3D

7 grudnia 2020

Volkswagen, jeden z najbardziej znanych producentów samochodów zainwestował w jedyną na świecie wielomateriałową technologię druku 3D w pełnym kolorze opracowaną przez Stratasys. Chce w ten sposób zwiększyć wydajność prototypowania i stworzyć nowe możliwości w projektowaniu pojazdów.

Po zainstalowaniu dwóch drukarek 3D Stratasys J850 opartych na technologii PolyJet, inżynierowie Volkswagen Pre-Series-Center drukują w trójwymiarze szeroką gamę ultrarealistycznych prototypów zarówno do zastosowań wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Według spółki pozwala to zespołowi projektowemu spełnić rygorystyczne wymagania jakościowe Volkswagena, dając sposobność tworzenia złożonych prototypów, które odzwierciedlają końcowe części produkcyjne z dokładnością do 99%. Ten poziom realizmu umożliwia lepsze testowanie i ulepszanie projektów.

J850 zapewnia Volkswagenowi wytwarzanie w ramach jednej operacji prototypów złożonych z maksymalnie siedmiu materiałów różniących się sztywnością, elastycznością, kolorem i przezroczystością. Oszczędza to znaczną ilość czasu i kosztów w porównaniu z tradycyjnymi wieloetapowymi procesami szybkiego prototypowania, angażującego operacje montażu i malowania poszczególnych części.

Możliwość symulacji różnego rodzaju powierzchni we wnętrzach pojazdu za pomocą realistycznych modeli daje projektantom swobodę twórczą w zakresie testowania i doskonalenia nowych wdrożeń.

Źródło: automatyka.pl