Inteligentne technologie

Sztuczna inteligencja zaprojektuje robota

2 grudnia 2020

Naukowcy z laboratorium CSAIL przy MIT stworzyli program RoboGrammar, który ma szansę ustrukturyzować proces projektowania maszyn. Według jednego z głównych badaczy, Allana Zhao konstruowanie robotów jest nadal w przeważającej mierze procesem ręcznym, a ludzie mają tendencję do powracania do utartych schematów.

Aby rozpocząć proces projektowania, RoboGrammar potrzebuje listy dostępnych części oraz zadania w postaci topografii terenu, w jakim się ma poruszać. Następnie sztuczna inteligencja generuje tysiące możliwych projektów na podstawie dostępnych komponentów. Większość z nich nie byłaby rozważana przez projektantów, ginąc w gąszczu możliwych kombinacji.

Naukowcy dodali do algorytmu zestaw predefiniowanych ograniczeń, które pozwalają zapewnić funkcjonalność projektów stworzonych przez RoboGrammar na podstawowym poziomie. Zhao podkreśla, że w badaniach nad algorytmem inspirowali się zwierzętami, takimi jak stawonogi.

RoboGrammar symuluje wszystkie wygenerowane konstrukcje za pomocą algorytmu kontrolera o nazwie Model Predictive Control, który nadaje priorytet efektywnemu ruchowi do przodu. Naukowcy korzystający z RoboGrammar mogą przemierzać bazę danych możliwych projektów za pomocą wyszukiwania heurystycznego, aby znaleźć najefektywniejsze modele kinematyczne. Z biegiem czasu sieć neuronowa uczy się, które roboty działają w prawidłowy sposób, co z czasem poprawia funkcje heurystyczne.

Projekty, które pochodzą z RoboGrammar nie są gotowymi produktami, ale dają inżynierom lepsze wyobrażenie o kierunku, w którym powinni iść zanim rozpoczną budowę prototypu. Zhao uważa również, że algorytm może być przydatny w projektowaniu całkowicie wirtualnych obiektów, takich jak boty w grach komputerowych.

Źródło: automatyka.pl