Automatyka i robotyka

Nidec inwestuje w Serbii

10 listopada 2020

Japoński producent silników Nidec planuje zbudować w Serbii fabrykę o wartości 1,9 miliarda dolarów, w której będzie produkować silniki przeznaczone na europejski rynek pojazdów elektrycznych. Mówi się, że firma znajduje się na ostatnim etapie negocjacji w sprawie zakładu, który obejmowałby centrum badawcze i do 2023 roku mógłby produkować do 300 000 silników rocznie.

Firma już w 2022 roku planuje rozpocząć produkcję silników elektrycznych w istniejących fabrykach we Francji i w Polsce. W planie produkcji znalazły się serie napędów do pojazdów elektrycznych o mocach od 50kW do 200kW.

Nidec przewiduje, że elektryczne układy napędowe staną się tańsze niż tradycyjne silniki spalinowe do 2025 roku. Do tego czasu producent chce dostarczyć na rynek dwa miliony swoich maszyn trakcyjnych. Według planów liczba ta wzrośnie do poziomu około 10 milionów rocznie w 2030 roku.

Nidec, którego spółki zależne obejmują walijskiego producenta napędów Control Techniques i francuskiego Leroy-Somer, posiada również cztery zakłady produkcyjne napędów elektrycznych w Chinach o łącznej zdolności produkcyjnej do 2,4 miliona silników rocznie. Niedawno otworzył również tam placówkę badawczo-rozwojową wyposażoną w 36 systemów do testowania silników, a w przyszłym roku dołączy do niej kolejny ośrodek badawczo-rozwojowy w Dalian.

O zmieniającej się specyfice działalności Nidec świadczy fakt, że w 2010 roku jego największym biznesem były małe precyzyjne silniki, takie jak te stosowane w komputerowych dyskach twardych.

Źródło: automatyka.pl