Utrzymanie ruchu

Mobilne stanowiska pracy na wysokości w fabryce. Rozwiązaniem są jezdne podesty robocze, platformy robocze oraz drabiny z platformą

17 września 2020

Praca specjalistów ds. utrzymania ruchu to ciągłe zmaganie się z czasem. Każda usterka parku maszynowego musi być jak najszybciej usunięta, by negatywnie nie wpłynęła na ciągłość produkcji. A że wiele maszyn i urządzeń technicznych usytuowanych jest wysoko nad podłożem, pracodawca powinien zadbać o konstrukcje, które zapewnią inżynierom szybki do nich dostęp, a jednocześnie zagwarantują wygodną przestrzeń roboczą – w końcu usuwanie awarii może wymagać dłuższego czasu. Świetnie w tej roli sprawdzą się jezdne podesty robocze KRAUSE, ale i mobilne platformy, które można zaprojektować na indywidualne zamówienie, lub drabiny jezdne z dużą platformą roboczą idealne dla zakładów o gęstej zabudowie parku maszynowego czy wąskich przejść między liniami produkcyjnymi.


Pracuj bezpiecznie w zgodzie z przepisami BHP

Podesty jezdne (fot. 1) to popularne konstrukcje wykorzystywane podczas prac na wysokości w halach produkcyjnych oraz towarzyszących im magazynach. Są lekkie, proste w obsłudze, a wyposażone w rolki jezdne pozwalają na szybkie przemieszczanie, co w przypadku pracowników utrzymania ruchu jest niezwykle cenne. Wykonane według normy PN EN 131-7 oraz w zgodzie z obowiązującymi przepisami BHP, gwarantują bezpieczne i komfortowe stanowisko pracy. O jakich przepisach mowa?

Pomosty jezdne to powierzchnie wzniesione na wysokość powyżej 1 metra nad poziom podłoża, które służą wykonywaniu pracy zawodowej. Dlatego ich konstrukcja musi uwzględniać wysoką na 15 cm listwę przypodłogową oraz barierki ochronne sięgające 1,1 m ponad platformę roboczą, które powinny być zintegrowane z listwami na poziomie kolan. Warto zwracać uwagę na oba parametry ponieważ nie wszyscy producenci stosują się do tych wymagań – przestrzega Marek Banach, Kierownik działu marketingu w firmie KRAUSE.

W ofercie producenta znajdują się zarówno modele z jedno-, jak i dwustronnym wejściem, które charakteryzują się lekką wagą (wykonane są z aluminium), możliwością łatwego przemieszczania (dzięki 4 samoblokującym się rolkom jezdnym, w tym dwóm z hamulcem) oraz automatyczną gotowością do wykorzystania. Dzięki temu, w razie nagłej awarii parku maszynowego nie trzeba tracić czasu na rozkładanie czy montaż konstrukcji, a w trakcie samego użytkowania jeden pracownik z łatwością zmieni miejsce jej położenia. W obu przypadkach oferują platformę roboczą o wymiarach 600×700 mm, na którą prowadzą  wygodne schody z antypoślizgowymi stopniami – oba elementy wykonane z ryflowanego aluminium. Dostępne są w wersjach od 3 do 8 stopni, gdzie najwyższy model zapewnia wysokość roboczą sięgającą czterem metrom.

 

Mobilne platformy robocze – konstrukcja dostosowana do potrzeb

Planując mobilne stanowisko pracy na wysokości w zakładzie produkcyjnym potrzebna jest nie tylko precyzja, ale i niekiedy idealne dostosowanie narzędzi pracy do potrzeb.

To dlatego w KRAUSE, poza rozwiązaniami standardowymi do prac na wysokości, oferujemy także możliwość zamówienia konstrukcji specjalnej, zaprojektowanej na indywidualne potrzeby odbiorcy. I tak klient może zdecydować się na przykład na mobilną platformę roboczą (fot. 2), w której z pomocą naszych projektantów skonfiguruje praktycznie wszystkie jej parametry: wysokość, ilości stopni, materiały do wykonania podestu roboczego i stopni, a także wybierać z bogatej oferty wyposażenia dodatkowego. Do tego będzie miał pewność, że zaprojektowana i wyprodukowana przez nas konstrukcja będzie wykonana w zgodzie z obowiązującymi normami oraz polskimi przepisami BHP – wyjaśnia ekspert producenta.

fot. 2. Aluminiowa jezdna platforma robocza KRAUSE

Drabiny z platformą – elastyczność, komfort i bezpieczeństwo

Może zdarzyć się także tak, że gęsta zabudowa parku maszynowego oraz brak miejsca na przechowywanie nie pozwalają na wykorzystanie rozbudowanych konstrukcji.

Wówczas doskonale sprawdzą się drabiny z dużą platformą roboczą zabezpieczoną barierkami oraz łańcuchem. Nasze modele są wyposażone w stabilizator z rolkami, ułatwiającymi przemieszczanie, a do tego składają się do niewielkich wymiarów – mówi ekspert.

W tej grupie na wyróżnienie zasługuje innowacyjny model teleskopowy, który powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie płynące z rynku (fot. 3). Specjaliści zarówno z branży logistycznej, a także różnych gałęzi przemysłu, od dawna wskazywali producentom drabin trzy podstawowe cechy, jakie powinien skupiać jeden produkt. To połączenie dużej platformy roboczej, lekkiej i mobilnej konstrukcji oraz możliwości regulacji wysokości platformy. O ile dwa pierwsze wymagania spełnia od dawna wiele produktów, w tym choćby podesty jezdne, to żaden z nich nie dawał możliwości samodzielnego ustawienia wysokości, na jakiej znajduje się platforma. A to, z punktu widzenia komfortu prac serwisowych czy konserwacyjnych parku maszynowego, jest niezwykle cenne. Tylko jak szybko i łatwo zmienić wysokość drabiny wyposażonej w platformę roboczą?

fot. 3. Aluminiowa drabina jezdna z dużą platformą roboczą i teleskopową regulacją wysokości KRAUSE

Z pomocą przychodzi drabina teleskopowa. W modelu oferowanym przez naszą firmę zastosowaliśmy opatentowany System ClickMatic, który pozwala na niezwykle proste i szybkie regulowanie wysokości drabiny, dzięki czemu użytkownik samodzielnie dostosuje poziom platformy do aktualnych potrzeb – wyjaśnia ekspert KRAUSE. Listę wymagań bezpieczeństwa uzupełnia pałąk ochronny wraz z łańcuchem, a także zintegrowana blokada samoczynnego złożenia/rozłożenia się drabiny, stanowiąca o jej wyjątkowej stabilności.

Obowiązek przygotowania bezpiecznego stanowiska pracy jest jednym z podstawowych przypisanych roli pracodawcy. A że odpowiedzialność za nieprzestrzeganie tych przepisów jest ogromna, warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań renomowanych producentów, szczególnie jeśli chodzi prace na wysokości obarczone wyjątkowo dużym ryzykiem.

Źródło: KRAUSE