Inteligentne technologie

Pierwsza na świecie polimerowa prowadnica teleskopowa

16 września 2020

Dzięki nowym, ekonomicznym, polimerowym szynom teleskopowym firmy igus możesz zredukować masę nawet do 64 procent.

64 procentowa oszczędność masy dzięki pierwszej na świecie polimerowej prowadnicy teleskopowej od igus. Nowa, niedroga szyna teleskopowa drylin została wykonana metodą formowania wtryskowego i zapewnia łatwy wysuw. 

Pierwsza na świecie, polimerowa szyna teleskopowa firmy igus, w 100%  pokazuje co potrafi plastik. Jest lekka, łatwa w montażu, a dzięki procesowi formowania wtryskowego także ekonomiczna. Dzięki niej szuflady, siedzenia i zagłówki można łatwo wyciągnąć i regulować. W tym celu, firma igus opiera się całkowicie na wytrzymałych i odpornych na zużycie, wysokowydajnych polimerach. Dostępna w trzech kolorach, nowa prowadnica drylin dostosowuje się również wizualnie do danego otoczenia.

W samolotach, samochodach, pociągach lub przy konstrukcji mebli ważna jest nie tylko trwałość komponentów, ale przede wszystkim ich lekkość i prosty montaż. Właśnie dlatego igus opracował prowadnicę teleskopową w całości wykonaną z wysokowydajnych polimerów. Już z serią drylin NT firma igus wprowadziła prowadnice teleskopowe wykonane z aluminium i plastiku, które pracują płynnie i bez problemów, dzięki zastosowaniu zoptymalizowanych trybologicznie, wysokowydajnych tworzyw sztucznych. Każdy gram ma jednak znaczenie przy konstrukcji regulacji siedzeń lub szuflad w samolotach i samochodach. „Właśnie dlatego opracowaliśmy pierwszą, teleskopową prowadnicę całkowicie wykonaną z wysokowydajnego polimeru. W porównaniu z szyną teleskopową drylin NT-35 jest ona o 64 procent lżejsza przy tej samej długości wysuwania”, wyjaśnia Radosław Sobociński, manager produktu drylin. „Zastępując metalowe szyny, polimerowymi szynami teleskopowymi w sześciu szufladach, w każdym z dziesięciu pojemników kuchennych na pokładzie samolotu, zredukujemy ciężar o jedenaście kilogramów, oszczędzając ponad 33 tony paliwa w Airbusie A340-400, w ciągu 20 lat działalności.” Kolejną zaletą nowej prowadnicy polimerowej jest brak występowania kulek tocznych oraz dodatkowych smarów zewnętrznych. Odporne na korozję prowadnice są zatem odpowiednie do zastosowania w obszarach higienicznych, takich jak przemysł pakujący lub branża medyczna.

Właściwe rozwiązanie dla każdej aplikacji

Nowa, polimerowa szyna teleskopowa ma długość 150 milimetrów i może być przedłużona o kolejne 150 milimetrów w pozycji rozsuniętej. Dzięki systemowi zaczepów, prowadnica jest łatwo i intuicyjnie montowana oraz gotowa do instalacji. Polimerowa szyna teleskopowa drylin jest dostępna w kolorze białym, jasnoszarym i ciemnoszarym, dzięki czemu można ją dostosować do danego otoczenia. Inne kolory i długości wysuwu są dostępne na zapytanie. Oprócz nowej, polimerowej szyny teleskopowej, igus oferuje szyny teleskopowe drylin NT o szerokości 35 i 60 milimetrów do większych obciążeń. Pozwalają one na wysuw do 1200 lub 2000 milimetrów. W prowadnicach teleskopowych drylin NT igus polega na szynach prowadzących wykonanych z twardo anodowanego aluminium, które posiadają wysoką sztywność.

Źródło: igus