Automatyka i robotyka | Inteligentne technologie

Bezpieczeństwo przesyłu twoich danych. Jak chronione są serwerownie?

4 czerwca 2020

Bez nich nie dałoby się wysyłać maili, urządzać spotkań online, przeglądać stron internetowych czy korzystać z dostępu do mediów społecznościowych. To serwerownie zapewniają ciągłość działania systemu informatycznego. Ich rola obecnie jeszcze przybrała na znaczeniu, kiedy przy pomocy internetu wykonujemy więcej zadań niż kiedykolwiek wcześniej: pracujemy, uczymy się, korzystamy z różnych form rozrywki. Dlatego serwerownie zabezpiecza się na wiele różnych sposobów.

Nie bez przyczyny serwerownia nazywana jest sercem centrum danych. W tym wydzielonym pomieszczeniu znajdują się pracujące 24 h na dobę komputery, pełniące rolę udostępniających zasoby serwerów oraz pasywnych i aktywnych elementów sieci komputerowych. Serwery internetowe posiadają łącza do różnych dostawców internetu, by w razie awarii jednego z nich mogły działać dalej. Przed wirusami, robakami czy atakami hakerskimi chroni je system firewall, który filtruje i monitoruje ruch sieciowy. Te zapory dotyczą jednak już samego przesyłu danych. Tymczasem ochrona sprzętu, stanowiącego wyposażenie serwerowni, to równie zaawansowany system, który – by służyć jak najwydajniej – powinien być stworzony z materiałów najwyższej klasy.

Racki w serwerowniach

Serwery układane są w specjalnych szafach rackowych o standardowych wymiarach rozstawienia szyn montażowych. Szafy są z kolei umieszczane na podwyższanych podłogach, które pozwalają stworzyć dodatkową przestrzeń, gdzie można umieścić kable. Taka budowa podłogi pełni również funkcję ochronną przed uszkodzeniami.

Mikroklimat serwerowni

Charakterystyczne dla serwerowni jest wyjątkowo duże zapotrzebowanie na prąd. Przed przerwami w zasilaniu zabezpieczają te miejsca agregaty prądotwórcze i akumulatory UPS (te urządzenia pomagają jednak tylko w przypadku krótkich awarii, pozwalają zazwyczaj na około 15 minut pracy). Średnia gęstość mocy w centrum danych odpowiada mniej więcej szybkości transferu energii w dziewięciu galeriach handlowych! Serwery zgromadzone w jednym pomieszczeniu generują ogromne ilości ciepła. Tymczasem półprzewodniki, które pozwalają im działać wymagają niskich temperatur. W przeciwnym wypadku nagrzewają się, a w konsekwencji spalają. Procesory są więc konstruowane w ten sposób, by samoczynnie się wyłączyć, gdy jest zbyt ciepło. Z tego powodu szczególny nacisk kładzie się na utrzymanie w serwerowni właściwego mikroklimatu. System klimatyzacji powinien dokładnie regulować tam temperaturę. Zbyt wysoka uniemożliwi bowiem prawidłowe funkcjonowanie urządzeń, a zbyt niska zużyje dużą ilość energii elektrycznej.

Uwaga na powietrze!

W serwerowni istotne są również inne właściwości powietrza takie jak jego jakość i wilgotność. Za bardzo wysuszone sprzyja awariom sprzętu, podobnie jak zawieszone w nim drobiny. Za sterowanie poziomem wilgotności oraz filtrowanie powietrza odpowiadają systemy klimatyzacyjne. Utrzymanie ich w jak najlepszej formie oraz zapobieganie wyciekom jest niezmiernie ważne. W pełnej urządzeń elektrycznych serwerowni taki wyciek mógłby mieć drastyczne skutki. Przed tego typu wypadkami instalację chłodniczą ochraniają odpowiednie izolacje wykonane z pianki poliolefinowej o zamkniętej strukturze. Dobrym przykładem tego typu produktów dostępnych na rynku są artykuły z serii ThermaSmart PRO firmy Thermaflex. Tworzą one barierę dla pary wodnej oraz eliminują skraplanie się wody na powierzchni rur i ich stopniową korozję. Ich dużą zaletą jest również odporność na uszkodzenia mechaniczne. Generują także oszczędności zapobiegając stratom energii w rurach.

Szybkie reagowanie na ogień

Serwerownia powinna być zabezpieczona również na wypadek pożaru. W tym pomieszczeniu może bowiem dojść do zwarcia elektrycznego, które sprawi, że ogień zajmie nawet kable wykonane z trudnopalnego tworzywa. W przypadku pożaru, nierozprzestrzeniające ognia, niepalne otuliny ThermaSmart PRO pokazują kolejne swoje atuty. Wytwarzają minimalną ilość nietoksycznego dymu, dzięki czemu widoczność w pomieszczeniu zostaje zachowana.

Wskazane jest jednak, by serwerownia była wyposażona w system detekcji dymu, który ostrzeże o problemie na tyle szybko, by nie dopuścić do rozprzestrzenienia się ognia. Ważne jest również, aby znajdował się tam system gaszenia gazem. Nie uszkadza on komputerów, a odpowiednio wcześnie wykorzystany potrafi zdusić płomienie w zarodku.

Pod ciągłym nadzorem

Profesjonalne serwerownie zaopatrzone są zazwyczaj także w systemy ogólnego monitoringu, które pozwalają szybko zareagować w nietypowych sytuacjach. Najczęściej, ze względów bezpieczeństwa, wstęp do tych pomieszczeń mają nieliczni. Powinni być to odpowiednio wykwalifikowani pracownicy działający według określonych procedur, bo utrata dostępu do zgromadzonych na serwerach danych może doprowadzić do strat finansowych i wizerunkowych firmy. Właśnie dlatego w ochronę serwerowni wkłada się tyle uwagi i zaangażowania. Jest to ten rodzaj inwestycji, na której nie opłaca się oszczędzać.

Źródło: RoyalBrand