Zarządzanie

Przemysł w głębokim dołku. Produkcja spadła o blisko 25 procent

21 maja 2020

Przemysł w głębokim dołku. Produkcja spadła o blisko 25 procent

Drugi miesiąc z rzędu GUS informuje o spadku produkcji przemysłowej. Aż tak złych wyników jednak nikt się nie spodziewał. Zamiast prognozowanych 10 proc. jest aż 25 proc. na minusie.

 

Koronawirus w kwietniu z pełną mocą uderzył w polską gospodarkę. Widać to po środowych danych z rynku pracy, a teraz z informacji płynących z kluczowego sektora jakim jest przemysł. Produkcja w kwietniu spadła rok do roku aż o 24,6 proc.

To już drugi miesiąc, gdy GUS odnotowuje spadki. W marcu był on jednak znacznie płytszy – wyniósł nieco ponad 2 proc.

Do takich danych będzie trzeba się przyzwyczaić, bo do kilkuprocentowych wzrostów z okresu sprzed epidemii możemy szybko nie wrócić. Np. rok temu statystyki pokazały wzrost produkcji o ponad 9 proc.

Najnowsze dane są dużym zaskoczenie dla ekonomistów, którzy wprawdzie spodziewali się załamania w przemyśle właśnie w kwietniu, ale średnia prognoz wskazywała dokładnie na 10-procentowy spadek produkcji. Jest ponad dwukrotnie mocniejszy.

Nie tylko w skali roku, ale także w porównaniu z marcem odnotowujemy gigantyczny zjazd w przemyśle. Jest nawet minimalnie większy – na poziomie 25,5 proc.

„Jako uzasadnienia spadku produkcji sprzedanej, część respondentów wskazywała spadek liczby zamówień w związku z COVID-19 (przede wszystkim w produkcji wyrobów z metali, wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oraz w produkcji mebli)” – czytamy w komunikacie GUS.

Innymi przyczynami wskazywanymi częściej przez respondentów były: zmiana wymiaru etatów pracowników oraz przebywanie pracowników „na postojowym” (głównie w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oraz produkcji mebli).

„W przypadku raportowania wzrostu produkcji sprzedanej, nieliczne podmioty wskazywały jako przyczynę wzrost liczby zamówień związany z COVID-19, m.in. w produkcji odzieży, chemikaliów i wyrobów chemicznych, niemniej jednak nie przełożyły się one na wyniki uzyskane na poziomie agregatów, w których odnotowano spadki” – wskazuje GUS.

Według wstępnych danych w kwietniu, w stosunku do kwietnia ubiegłego roku, spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 30 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 78,9 proc., maszyn i urządzeń – o 34 proc., urządzeń elektrycznych – o 28,1 proc.

Do tego produkcja spadła w przypadku wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 25,9 proc., koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 23,2 proc., metali – o 20 proc. czy wyrobów z metali – o 18,6 proc.

Wzrost produkcji w skali roku wystąpił tylko w 4 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych – o 14,8 proc., przy czym w porównaniu z marcem obserwowany był spadek o 37,2 proc.

źródło: GUS