Logistyka

18 mln m kw. magazynów to wciąż za mało

13 lutego 2020

W 2019 r. całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce przekroczyła poziom 18 mln m kw. Według najnowszych danych Colliers International, wiodącej firmy doradczej na rynku nieruchomości komercyjnych, w ubiegłym roku zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe w Polsce było rekordowe i osiągnęło poziom 4,25 mln m kw. Wysoki udział w całości popytu stanowiły nowe umowy, które stanowiły aż 55 procent transakcji.

Pomimo licznych inwestycji zrealizowanych w 2019 roku, o łącznej powierzchni 2,79 mln m kw., podaż w dalszym ciągu nie nadąża za popytem. Wśród największych inwestycji oddanych w ostatnich kwartałach należy wskazać nowe centrum logistyczne Zalando w Olsztynku (120,5 tys. m kw.) oraz trzy nowe obiekty Amazon (łącznie ponad 315 tys. m kw.). W budowie nadal pozostaje zaś blisko 2 mln m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej.

Według prognoz ekspertów Colliers International największym rynkiem magazynowym w 2020 roku pozostanie Warszawa z 4,25 mln m kw., natomiast pod względem nowo dostarczonej powierzchni w czołówce znajdą się rynek Polski Centralnej (605,3 tys. m kw.) oraz Górny Śląsk (556 tys. m kw.).

Średni poziom pustostanów w Polsce wynosi obecnie 7 proc. Najniższe  wskaźniki odnotowały region wschodniej Polski (1,61 proc.) oraz Szczecin (2,9 proc.). Wzrostem zainteresowania najemców cieszą się przede wszystkim lokalizacje we wschodniej Polsce (1,61 proc.), natomiast w zachodniej części kraju już od 2 lat obserwujemy całkowity brak wolnej powierzchni do wynajęcia. Miesięczne efektywne stawki czynszu utrzymywać się będą na poziomie 2,7-3,5 EUR/m kw.

— Na rynku magazynowym wciąż obserwujemy problem braku rąk do pracy, co skutkuje coraz większą automatyzacją procesów produkcyjnych i logistycznych. Silnym trendem, który z pewnością będzie się umacniał w 2020 roku jest ekologia ­– najemcy coraz bardziej doceniają budynki z zielonymi certyfikatami. Dużym zainteresowaniem cieszą się ostatnio także obiekty typu „last mile”, czyli projekty miejskie, które pozwalają firmom zminimalizować czas dostawy towaru do klienta — mówi Maciej Chmielewski, senior partner, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers International.

źródło: Partner of Promotion