Inteligentne technologie

Jakie korzyści niesie ze sobą cyfrowa transformacja?

26 listopada 2019

Potencjał cyfrowych rozwiązań dotyczy niemal wszystkich obszarów działalności współczesnych przedsiębiorstw – od racjonalnego zarządzania energią, przez infrastrukturę, na ultrawydajnych bazach danych kończąc.

– Global Digital Transformation Benefits Report 2019” to wynik analizy 230 projektów, które realizowaliśmy w ciągu ostatnich pięciu lat w 41 krajach. Raport jasno wskazuje, że technologie wspierające nowoczesny przemysł to siła napędowa transformacji cyfrowej – mówi Jacek Łukaszewski, prezes zarządu Klastra Europy Środkowo-Wschodniej Schneider Electric, globalnego lidera w zakresie cyfryzacji – Przy tym innowacje muszą służyć konkretnym celom. Kluczową kwestią zarówno dla pojedynczych przedsiębiorstw, jak i naszej planety jest oszczędność energii: potrzebujemy jej coraz więcej, a zasoby są coraz mniejsze. Jak wynika z obliczeń, dzięki wdrożeniu inteligentnych cyfrowych rozwiązań, tylko do 2040 roku możemy zaoszczędzić 65 petawatogodzin[1]. To tyle, ile w roku 2015 wykorzystały wszystkie państwa niezrzeszone w OECD, w tym Chiny i Indie[2] – dodaje Jacek Łukaszewski.

Korzyści dla przedsiębiorstw

– Z możliwości inteligentnej automatyki i energetyki mogą korzystać wszyscy, niezależnie od profilu działalności – stwierdza Jacek Łukaszewski. – Pokazuje to przykład budynku the Edge – siedziby firmy Deloitte w Amsterdamie. Dzięki inteligentnemu zarządzaniu energią, automatyce i łączności opartej na Internecie rzeczy, jest określany mianem najinteligentniejszego i najbardziej energooszczędnego budynku na świecie. The Edge generuje 102 proc. energii elektrycznej potrzebnej do jego zasilania[3]. Sercem projektu jest platforma rozwoju i wdrażania rozwiązań Schneider Electric – EcoStruxure.

Cyfryzacja to przede wszystkim korzyści biznesowe. Badania firmy Accenture pokazują, że inwestujący w innowacje liderzy rynku odnotowują wzrost produktywności o 70 procent, podczas gdy pozostali przedsiębiorcy mogą liczyć zaledwie na 30 proc. wzrostu w tym zakresie[4].

– Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że sukces jest uzależniony od inwestycji w nowe technologie – przekonuje Jacek Łukaszewski. – Jean-Pascal Tricoire, CEO Schneider Electric, określa te zmiany mianem „zakłóceń” (ang. disruption) – szybkich, często rewolucyjnych zmian, na które musimy być przygotowani. To one decydują o rozwoju. Jego motto to „Zmieniaj schematy zanim one zmienią Ciebie”, które znakomicie podsumowuje erę czwartej rewolucji przemysłowej – reasumuje Jacek Łukaszewski.

Internet Rzeczy dla przemysłu

Rozwiązania bazujące na Internecie Rzeczy okazują się przełomowe zwłaszcza dla przemysłu. W raporcie Global Digital Transformation Benefits Report 2019 wyróżniono aż 12 korzyści wynikających z wdrożenia rozwiązań cyfrowych – od optymalizacji kosztów i czasu inwestycji, przez produktywność, na czasie wprowadzenia produktu na rynek i wpływie na środowisko kończąc. Badania wskazują, że średnio konsumpcję energii udało się obniżyć o 24 proc., natomiast same koszty energii aż o 28 proc. Przy tym, warto zauważyć, że to tylko średnia – maksymalne progi oszczędności sięgają nawet 85 proc. (zużycie energii) i 80 proc. (koszty energii). Widocznie wzrasta także produktywność – średnio aż o 24 proc.. Przeciętny czas zwrotu inwestycji wynosi ok. 5 lat, ale w przypadku pomyślnego scenariusza może skrócić się nawet do 9 miesięcy.

– Doskonale widać to na przykładzie jednego z naszych projektów – browaru kraftowego New Belgium Brewery w Kolorado w USA – mówi Jacek Łukaszewski – dzięki wdrożeniu systemu połączonego z inteligentnymi sensorami efektywność udało się podnieść z 45 proc. do 65 proc., a w ciągu dwóch lat średni czas przestoju uległ skróceniu o 50 proc. Za tymi wskaźnikami stoją konkretne zyski, które mogą wesprzeć dalsze inwestycje – przekonuje.

O Schneider Electric

Schneider Electric jest liderem cyfrowej transformacji w zarządzaniu energią i automatyce, w budownictwie komercyjnym i mieszkaniowym, centrach danych, obiektach infrastrukturalnych, energetyce oraz przemyśle. Firma obsługuje klientów w ponad 100 krajach, będąc wiodącym dostawcą w obszarze rozdziału energii średniego i niskiego napięcia, zasilania gwarantowanego oraz automatyki. Dostarcza produkty oraz zintegrowane i efektywne rozwiązania, obejmujące systemy zasilania, sterowania oraz oprogramowanie.

Schneider Electric współpracuje z szeroką społecznością Partnerów, Integratorów oraz Deweloperów w oparciu o swoją otwartą platformę technologiczną, dostarczając sterowanie w czasie rzeczywistym i efektywność operacyjną. Wierzymy, że Schneider Electric to wspaniała firma dzięki wspaniałym ludziom i partnerom, którzy ją tworzą. Nasze zaangażowanie w innowacyjność, różnorodność oraz zrównoważony rozwój zapewnia niezawodny dostęp do energii każdemu, w każdym miejscu i w każdym momencie naszego życia. Nazywamy to Life Is On.

źródło: Schneider Electric

 


[1] Petawatogodzina – jednostka energii równa 1 kWh do piątej potęgi.

[2] Global Digital Transformation Benefits Report 2019

[3] Ibidem.

[4] Global Digital Transformation Benefits Report 2019.