Zarządzanie

Polsko-węgierska współpraca gospodarcza

11 września 2019

Według GUS polsko-węgierskie obroty handlowe w 2018 r. wyniosły blisko 9,7 mld euro, co oznacza wzrost o 6,9 procent w stosunku do roku 2017. Polski eksport to niemal 6 mld euro (+9,1 proc. r/r), a import prawie 3,7 mld euro. Polska od lat cieszy się nadwyżką w dwustronnej wymianie handlowej. W 2018 r. dodatnie saldo wyniosło 2,3 mld euro.

Polska jest drugim co do wielkości dostawcą artykułów rolno-spożywczych na rynek węgierski. Polskie meble w wielu segmentach są liderem na rynku węgierskim. Coraz więcej eksportujemy odzieży i galanterii skórzanej. Dobrze sprzedaje się stolarka budowlana, płytki ceramiczne, artykuły budowlane z tworzyw sztucznych i pokrycia dachowe. Polskie autobusy, tramwaje, naczepy, a także części zamienne znajdują na Węgrzech coraz więcej nabywców.

Doceniamy solidne tempo dwustronnej wymiany towarów. W 2018 r. Węgry stały się dziesiątym co do wielkości rynkiem eksportowym polskich towarów i siedemnastym rynkiem importowym. Dla Węgier Polska jest trzecim dostawcą towarów, po Niemczech i Austrii – mówiła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz w rozmowie z węgierskim ministrem spraw zagranicznych i handlu Péterem Szijjártó. – Zapraszam do Polski również węgierskich inwestorów – dodała szefowa MPiT.

Podczas spotkania minister Emilewicz wskazywała na korzystne trendy we współpracy inwestycyjnej. Węgry są siódmym największym odbiorcą polskich inwestycji za granicą, które ulokowane są głównie w sektorze spożywczym, IT oraz w produkcji przemysłowej. Skumulowana wartość polskich bezpośrednich inwestycji na Węgrzech na koniec 2017 r. wyniosła 1,37 mld euro. Firmy z Węgier obecne są w naszym kraju w sektorze chemicznym, farmaceutycznym oraz spożywczym. Skumulowana wartość węgierskich inwestycji w Polsce to 1,32 mld euro.

źródło: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii