Logistyka

25 lat bezpiecznej intralogistyki

6 września 2019

Firma Jungheinrich od 25 lat wspiera pracodawców w organizacji bezpiecznej pracy magazynu nieustannie rozwijając swoją ofertę systemów i usług, które zmniejszają ryzyko wystąpienia sytuacji niepożądanych. Robi to na podstawie opinii klientów oraz doświadczenia i wiedzy swoich pracowników. Swój wkład mają także czterej eksperci Jungheinrich z 25-letnim stażem. W trakcie jubileuszowej dyskusji zauważyli, jak istotnym czynnikiem z punktu widzenia logistyki wewnątrzmagazynowej jest bezpieczeństwo.

Zapewnienie bezpieczeństwa pracy w magazynie jest obowiązkiem każdego pracodawcy. I pomimo tego, nadal jest to spore wyzwanie. Środowisko magazynowe to przestrzeń, która ze względu na swoją specyfikę generuje wiele zagrożeń. Jak pokazują dane GUS z raportu „Wypadki przy pracy w 2018 r.”[1], w ubiegłym roku poszkodowanych w nieszczęśliwych wydarzeniach w pracy było 84 304 osób. Pozytywną informacją płynącą z raportu jest fakt, że jest to o 4,6 procent mniej niż rok wcześniej. W szeroko pojętej logistyce (w raporcie kategoria „Transport i gospodarka magazynowa”) można wyodrębnić 6 685 poszkodowanych pracowników. Liczba wypadków systematycznie maleje, ponieważ to o 264 przypadki mniej niż w 2017 roku.

– Dwadzieścia pięć lat temu tylko kask, kamizelka i uwaga operatora były gwarancją bezpieczeństwa w magazynie. Dziś wciąż są to ważne czynniki bezpieczeństwa, ale klienci oczekują już wsparcia dla operatorów, by Ci mogli lepiej koncertować się na wykonywaniu zadań. Jungheinrich systematycznie rozwija swoje systemy, często z wyprzedzeniem realizując potrzeby rynku. Cały czas idziemy do przodu i wsłuchujemy się w potrzeby klienta. Dziś mamy w ofercie m.in. systemy ochrony osób pojawiających się w strefie pracy wózka, czy ostrzegania o nadjeżdżającym wózku zza rogu, gdzie operator ma ograniczoną widoczność. Cały czas pamiętamy jednak o znaczeniu, jakie dla bezpieczeństwa ma dobrze przygotowana do pracy ekipa. Dlatego dla naszych klientów możemy przeprowadzić „Dzień Bezpieczeństwa”. To warsztaty, w trakcie których specjaliści Jungheinrich dzielą się z pracownikami magazynu swoją merytoryczną wiedzą na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa i korzystania z naszych maszyn, a także praktyką – zauważył Jacek Kasterka, dyrektor handlowy Jungheinrich Polska.

Coraz lepsze statystyki to wynik zwiększającej się świadomości przedsiębiorców. Wiedzą oni, że bezpieczny magazyn, to wydajny magazyn, gdzie zadania wykonywane są sprawnie, nie generując zagrożeń dla pracowników czy dodatkowych kosztów. W celu uniknięcia groźnych sytuacji, przedsiębiorcy inwestują w zaawansowane systemy bezpieczeństwa. Te współczesne są dalece bardziej rozwinięte niż 25 lat temu, kiedy Jungheinrich wchodził na polski rynek.

– Obecnie nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa stawia także automatyzacja. Stosowanie pojazdów autonomicznych, pracujących w mieszanym środowisku pracy, wśród pieszych i urządzeń kierowanych przez operatorów, wymusza nadanie szczególnego priorytetu ochronie ludzi i wyposażenia magazynów. W Jungheinrich zdajemy sobie z tego doskonale sprawę i wspieramy kompleksowo naszych partnerów biznesowych w tym zakresie –dodał Jacek Kasterka.

O systemach bezpieczeństwa oraz automatyzacji procesów magazynowych pracownicy Jungheinrich, w tym eksperci z 25 –letnim stażem pracy, będą rozmawiać w trakcie Dni Otwartych Jungheinrich 18-19.09 br., odbywających się w oddziale Jungheinrich w Bielanach Wrocławskich.

[1] Źródło: Główny Urząd Statystyczny, Monitoring Rynku Pracy ,,Wypadki przy pracy w 2018 r.’’ – LINK – dostęp 12.08.2019 r.

źródło: Jungheinrich