Zarządzanie

Opolscy przedsiębiorcy otrzymali już 100 mln zł

3 września 2019

Przedsiębiorcy w województwie opolskim otrzymali łącznie już ponad 100 mln zł wsparcia z funduszy unijnych. W sumie blisko 500 lokalnych biznesów skorzystało z preferencyjnych pożyczek z Regionalnego Programu Operacyjnego. Środkami zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego.

Z pożyczek skorzystali przede wszystkim mikroprzedsiębiorcy (375) i małe przedsiębiorstwa (75), głównie z branż przetwórstwa przemysłowego, budownictwa oraz opieki i pomocy zdrowotnej.

Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Dla wielu z nich preferencyjne pożyczki ze środków europejskich stają się prawdziwym motorem rozwoju.  Unijne wsparcie docenią szczególnie ci przedsiębiorcy, którzy np. nie mają historii kredytowej i dlatego mają mniejszą możliwość uzyskania kredytu w banku komercyjnym. Blisko 500 wsparć na kwotę 100 mln zł pokazuje, że przedsiębiorcy z województwa opolskiego doskonale te zalety zrozumieli i wykorzystują to w swoim biznesie – mówi Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Przedsiębiorcy ubiegający się o pożyczkę unijną mogą liczyć na niskie oprocentowanie, długi okres spłaty, możliwość karencji oraz brak dodatkowych opłat. Dzięki dodatkowym środkom można sfinansować najbardziej potrzebne inwestycje. Może to być np. zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń lub wdrożenie innowacyjnych procesów. To z kolei przekłada się na większą konkurencyjność oraz na wprowadzenie nowych produktów i usług.

Z mikropożyczki dla osób planujących założyć działalność gospodarczą skorzystała Anna Jeleń, właścicielka gabinetu kosmetycznego „Studio de Baute” w Nysie.

– Założyłam i prowadzę działalność, w której początkach pomogło mi wsparcie z pożyczki unijnej. Kupiłam wyposażenie do mojego gabinetu i mogę powiedzieć, że dzięki bogatej ofercie, którą udało mi się sfinansować, cały czas przybywa mi klientów. Myślę, że decyzja o wzięciu pożyczki to był symboliczny krok ku niezależności zawodowej i recepta na robienie w życiu tego, co lubię – mówi Anna Jeleń.

W województwie opolskim można ubiegać się również o pożyczki na inwestycje poprawiające efektywność energetyczną. Prócz przedsiębiorców, mogą z nich skorzystać także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

źródło: BGK