Inteligentne technologie | Utrzymanie ruchu | Zarządzanie

Showroom z drukarkami 3D na Śląsku

22 sierpnia 2019

W showroomie zlokalizowanym w samym centrum Gliwic można zapoznać się z wachlarzem rozwiązań technologicznych dedykowanych segmentowi biznesowemu, w tym z drukiem 3D. Jest to pierwsze i jedyne na Śląsku miejsce, w którym na tak dużą skalę prezentowane są drukarki 3D marki 3DGence.

W kwestiach wyboru urządzeń oraz poznania ich funkcjonalności pomagają specjaliści z Działu Nowych Technologii Cadvision firmy P.A. NOVA SA, którzy zostali przeszkoleni z technologii druku przez ekspertów 3DGence.  Szkolenie zawierało zarówno elementy z zakresu obsługi urządzeń 3DGence, jak również omówione zostały takie aspekty, jak baza dostępnych materiałów, czy możliwości zastosowania drukarek 3D.

Nowe technologie w jednym miejscu

Wśród prezentowanych w gliwickim showroomie maszyn można zobaczyć m.in. przemysłową drukarkę 3D – 3DGence INDUSTRY F340 oraz dwugłowicowe urządzenie 3DGence DOUBLE P255 kompatybilne z większością materiałów dostępnych na rynku. Wśród prezentowanych urządzeń znajduje się także mechaniczne ramię robota.

– Showroom jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowania na nowoczesne rozwiązania przez firmy produkcyjne. Coraz więcej firm wdraża do swoich procesów druk 3D, dlatego postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym będzie można zapoznać się z możliwościami tej technologii – powiedział Bogusław Zbyszewski, Dyrektor Zarządzający Działu Nowych Technologii CADVISION.

Druk 3D w architekturze

Firma PANOVA, która od ponad 30 lat zajmuje się projektowaniem architektonicznym oraz urbanistyką wykorzystuje druk 3D w swojej codziennej pracy. Za pomocą takich maszyn, jak 3DGence DOUBLE P255 oraz 3DGence ONE, przedsiębiorstwo wykonuje precyzyjne makiety budynków, co znacząco usprawnia pracę koncepcyjną nad realizacją projektów.

Stworzenie modeli tradycyjnym sposobem wymaga bardzo wielu nakładów pracy, dlatego drukarki 3D są kluczowym narzędziem w pracy każdego architekta. Ze względu na potrzebę wykonywania wielu elementów, przedsiębiorstwo posiada aż kilkanaście maszyn pracujących w technologii FDM.

Wydruk modelu 3D budynku

Jednym z projektów, które zrealizowała PANOVA wykorzystując technologię druku 3D było stworzenie na podstawie materiałów archiwalnych z 1897 r. modelu budynku administracji byłych Warsztatów Naprawczych Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu w skali 1:75.  Celem przedsięwzięcia było zaprezentowanie koncepcji zagospodarowania obiektu. W procesie rewitalizacji bardzo ważne jest przedstawienie bryły budynku z dużą szczegółowością nawiązującą do projektu oryginalnego.

Wysoka precyzja charakterystyczna dla technologii druku 3D umożliwiła na kompletne przedstawienie projektu koncepcyjnego obiektu (na modelu widoczne są nawet detale w postaci ornamenty na drzwiach) i zagospodarowania wokół niego.

źródło: 3DGence