Inteligentne technologie | Utrzymanie ruchu | Zarządzanie

Fotowoltaika drogą do rewolucji energetycznej?

21 sierpnia 2019

Rozwój fotowoltaiki na świecie w ostatnim czasie bardzo przyspieszył. Również w Polsce zauważalny jest jej dynamiczny rozwój. Do 2014 roku zainstalowane moce były niewielkie, w 2015 – 104 MW, a w 2018 – 488 MW.

Szacowana moc fotowoltaiki na 2019 r. to ok. 800 MW, a na 2020 r. – 1200 MW. Niektórym może się to wydawać mało, ale dane mimo wszystko nie pozostawiają wątpliwości. Branża fotowoltaiczna rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie i ma ogromny potencjał. Fotowoltaika jest również coraz tańsza, a przez to jeszcze bardziej dostępna.

Rozwój fotowoltaiki w Polsce i na świecie będzie tematem IX Międzynarodowej Konferencji Fotowoltaika w Polsce, która odbędzie się 10 września 2019 r. w ramach międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej RE-Energy. Współorganizatorem konferencji jest Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki (PV Poland).

Jednym z tematów będą również nowe technologie modułów, np. bifacial, która umożliwia wytwarzanie energii po obu stronach modułu słonecznego i obiecuje zwiększenie wydajności o 10 do 30 procent. Bifacial solar to prosta i wyjątkowa technologia, choć tylko jedna z wielu fascynujących innowacji w dziedzinie energii słonecznej, o której będzie mowa na konferencji.

Dr Stanisław Pietruszko, prezes Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki, podkreśla, że fotowoltaika to szansa, ale również i wyzwanie dla Smart Cities. Rola fotowoltaiki to z jednej strony pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną w budynkach, ale również transport elektryczny. Według danych Komisji Europejskiej budynki odpowiadają za 36 proc. całkowitej emisji CO2 w Unii Europejskiej. Fotowoltaika i magazynowanie energii to odpowiedzi na wiele problemów współczesnych miast, a zarazem początek nieuniknionej rewolucji energetycznej. Kolejny element szeroko pojętej rewolucji energetycznej to kryptowaluty oparte na technologiach blockchain, takich jak Solar Coin, GenerCoin, EnergyCoin i tym podobne, mogą przekształcić się w nowy system obrotu energią.

W ramach konferencji będą również poruszone takie tematy, jak monitorowanie i serwis instalacji fotowoltaicznych, nowelizacja Ustawy o OZE oraz szanse rozwoju dużych systemów fotowoltaicznych.

źródło: Esco w Polsce