Utrzymanie ruchu | Zarządzanie

Podlaska kooperacja przy produkcji maszyn dla hutnictwa

7 sierpnia 2019

Łapski Promotech-KM, we współpracy z innymi podlaskimi firmami, realizuje zlecenie na produkcję i montaż dużych maszyn dla przemysłu hutniczego. Maszyny z Podlasia wykorzystywane są w hutach aluminium.

Mają za zadanie usprawnienie procesu wymiany anod w procesie elektrolizy aluminium, co w efekcie przyspiesza produkcję aluminium – operacje, dotychczas wykonywane ręcznie, będą wykonywane w cyklu automatycznym – mówi Karol Zadykowicz, prezes Promotech-KM. – Projekt dla naszego skandynawskiego kontrahenta jest o tyle interesujący, a jednocześnie skomplikowany, że realizujemy go przy współpracy innych firm z naszego regionu – dodaje.

Działająca w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym, firma inżynierska MERS, jest odpowiedzialna za projekt i dokumentację techniczną maszyn, zaś białostocka Automatyka Pomiary Sterowanie SA odpowiada za wykonanie układu sterowania urządzeń. Do Pomotechu-KM należy montaż mechaniczny, hydraulika i pneumatyka maszyn, a także ich dostawa do klienta.

Dla łapskiej firmy kontrakt ze skandynawskim kontrahentem jest bardzo istotny i stanowi znaczny udział w przychodach spółki.

– Plan sprzedaży na rok 2019 zakłada blisko 17 mln zł, dlatego realizacja tego typu projektów jest dla nas bardzo ważna – ich wartość pokrywa się praktycznie z jednomiesięcznym planem sprzedaży. Co prawda realizacja produkcji zajmie nam kilka miesięcy, ale finalna sprzedaż przypada na okres wakacyjny, podczas którego notujemy sezonowy spadek obrotów ze względu na rozpoczynające się przerwy urlopowe – mówi Karol Zadykowicz.

Promotech-KM zajmuje się produkcją maszyn, obróbką metali oraz małej i średniej wielkości konstrukcji metalowych dla klientów z Polski, Europy Zachodniej i Skandynawii. Rozbudowany i wszechstronny park maszynowy firmy pozwala na realizację kompleksowych usługi związanych z wytworzeniem zarówno mało- jak i wielkoseryjnych elementów oraz produkcję kompletnych wyrobów pod marką kontrahenta. Spółka obecnie zatrudnia ok. 90 osób.

źródło: Masz-Media