Logistyka | Relacje

Warsztat „Robotyzacja intralogistyki w praktyce”

18 czerwca 2019

Producent autonomicznych robotów mobilnych, firma VersaBox, w dniu 13 czerwca 2019 r. zainaugurowała w swojej siedzibie serię warsztatów pod nazwą VersaBox Academy. Pierwszy z nich poświęcony był robotyzacji procesów intralogistycznych. Szkolenie, przygotowane przez specjalistów z firmy VersaBox oraz ekspertów zajmujących się cyfrową transformacją i wdrażaniem cyfrowych innowacji, zgromadziło ponad 60 gości z całego kraju.

Podczas spotkania poruszone zostały następujące zagadnienia:

  • robotyzacja procesów intralogistycznych w kontekście cyfrowej transformacji przemysłu,
  • wyzwania transformacji – bezpieczeństwo, ciągłość działania, wydajność, ryzyka operacyjne,
  • warunki skutecznej robotyzacji – o czym warto pamiętać tworząc koncepcję robotyzacji procesów intralogistycznych.

W pierwszej części spotkania omówione zostały zagadnienia związane z cyfrową transformacją w przemyśle i logistyce. Jedną z kluczowych zmian związanych z transformacją przemysłu w duchu Industry 4.0 jest zmiana modelu wytwarzania – od masowej produkcji o niskim zróżnicowaniu produktu końcowego do wytwarzania spersonalizowanych produktów „na żądanie”. Nowoczesne procesy produkcyjne (np. zgodne z Lean Manufacturing) wymagają zarówno rosnącej wydajności, dzięki m.in. automatyzacji, jak i coraz większej elastyczności.

Borys Stokalski z RETHINK, eksperta w dziedzinie coachingu z zakresu cyfrowego rozwoju biznesu, nakreślił strukturę ekosystemu cyfrowego w „inteligentnej” fabryce. Przedstawił koncepcję platformy stworzonej przez VersaBox – AUTONOMY@WORK, bazującej na nowoczesnych jednostkach AGV zdolnych do w pełni samodzielnej nawigacji w dynamicznym środowisku. Tą klasę jednostek wyróżnia pełna autonomia nawigacji oparta o aktywną obserwację otoczenia, bez konieczności wyznaczania tras, czy punktów nawigacji za pomocą zewnętrznych znaczników lub linii.

Branże przemysłu, w których istnieje potrzeba dostawy komponentów np. z magazynu na linię produkcyjną, są zainteresowane automatycznym systemem transportu głównie w celu zapewnienia wzrostu wydajności procesów i skrócenia czasu operacji dostaw. Strukturę takiego procesu na przykładzie wdrożenia u jednego z klientów w branży automotive, przedstawił w drugiej części Mateusz Wiśniowski, CTO VersaBox.

Kluczowym punktem warsztatów była przeprowadzona przez CEO VersaBox Jakuba Michalskiego sesja demonstracyjna robotów VERSABOT działających w zaaranżowanym specjalnie na to wydarzenie środowisku hali produkcyjnej. Uczestnicy mieli okazję obserwować pokaz robotów VERSABOT 500, najczęściej wybieranego SGV z oferty VersaBox (dostępne są również VERSABOT 200 i 1000). Jego wszechstronność wynika przede wszystkim z dużego udźwigu (500 kg ładunku na podnośniku, 700 kg na platformie) oraz niewielkich gabarytów i możliwości manewrowania w dużym ruchu i małych przestrzeniach – możliwość obrotu w miejscu, dwukierunkowość, dynamiczne strefy safety. Wszystkie jednostki mogą być zarządzane z dedykowanego Managera Floty oraz mogą być integrowane z różnorodnymi systemami IT przedsiębiorstwa (np. WMS). Po sesji merytoryczno-pokazowej na uczestników czekała część networkingowa.

VersaBox Academy to cykl spotkań przeznaczonych dla managerów firm, którzy na co dzień mierzą się z wyzwaniami związanymi z optymalizacją i zapewnieniem ciągłości procesów produkcyjnych. Kolejna edycja odbędzie się jesienią.