Automatyka i robotyka

Oficjalne otwarcie centrum automatyki przemysłowej Showroom 4.0 Mitsubishi Electric

21 marca 2019

Witamy w Showroom 4.0 – świecie e-Factory.

 

Światowy przemysł znajduje się obecnie w ważnym punkcie zwrotnym określanym mianem „IV Rewolucji Przemysłowej”. Firmy dążą do tego, aby „być konkurencyjnym” na rynku poprzez wdrażanie koncepcji Internetu Rzeczy (z ang. Internet Of Things) i optymalizację nie tylko hal produkcyjnych, ale całych procesów.  Rozwiązanie e-Factory, łączące automatykę przemysłową z warstwą IT, pomaga osiągnąć ten cel. Mitsubishi Electric zapewnia kompleksowe rozwiązanie do digitalizacji produkcji, które skupia się na przetwarzaniu brzegowym (z ang. edge computing), pozwalającym na zbieranie i analizę danych z produkcji i wykorzystywanie ich do poprawy jej efektywności w czasie rzeczywistym.

Na całym świecie rewolucja e-Factory właśnie się rozpoczęła. I to było głównym powodem zbudowania nowoczesnego i innowacyjnego centrum automatyki przemysłowej, w którym odwiedzający mogą przenieść się do świata e-Factory.

Wchodząc do Showroomu 4.0, powitają nas roboty w niecodziennym wydaniu. „Threerobot” to stacja z trzema przemysłowymi robotami ramieniowymi, które wcielają się w rolę aktorów. Widzowie będą mogli obejrzeć niezwykły pokaz będący połączniem tańca robotów, dźwięku oraz wizualizacji prezentowanej na monitorach przymocowanych do kiści robotów. Oczywiście poza walorami artystycznymi, stanowisko prezentuje najnowsze trendy w robotyzacji – roboty kolaborujące z wykorzystaniem skanerów bezpieczeństwa oraz funkcjonalności MELFA Safe Plus.

Idąc dalej, widzimy gniazdo zbudowane z robotów i urządzeń skręcających długopisy. Na pierwszy rzut oka wydaje się standardowym procesem produkcji, ale jak się przyjrzymy temu bliżej to jest to coś więcej niż tylko wygrawerowany długopis. Klienci chcą otrzymywać coraz bardziej spersonalizowane produkty, dlatego procesy produkcyjne w firmach muszą być elastyczne i dostosowane do produkcji różnych elementów i coraz mniejszych wolumenów produkcji przy zachowaniu wskaźników efektywności produkcji na odpowiednim poziomie. Kluczowym rozwiązaniem dla zakładów produkcyjnych  jest integracja automatyzacji, robotyzacji oraz warstwy IT. Optymalizacja procesów produkcyjnych na halach wraz z analizą oraz przetwarzaniem danych ma wpływ na oszczędność czasu, a co za tym idzie generowanie coraz większych zysków. Stanowisko e-Factory jest idealnym odzwierciedleniem takiego procesu produkcyjnego i bogatym portfolio produktów Mitsubishi Electric wpiętych w sieć przemysłową CC-Link IE Field. Miłym akcentem wycieczki jest pamiątka w postaci wyprodukowanego w czasie rzeczywistym długopisu, który można dowolnie zaprojektować i wygrawerować.

Ostatnim etapem podróży po świecie e-Factory jest stacja ze wielkogabarytowymi ekranami, tzw. viedowall na której zwizualizowane zostały różnorodne dane. Aplikacja oparta jest na systemie MAPS SCADA, dzięki czemu oferuje ogromne możliwości w zakresie wizualizacji nie tylko zużycia energii, lecz całego procesu produkcyjnego. Prowadzenie ciągłego monitoringu i archiwizacja danych pomiarowych daje nam możliwość zrozumienia gdzie i jak zużywamy energię. Analiza takich danych pozwoli z kolei na znalezienie słabych punktów w naszym systemie zasilania i dystrybucji energii. Na ekranach wyświetlone zostały raporty z produkcji długopisów czy też wskaźniki OEE z maszyny produkcyjne, umożliwiające analizę produkcji pod kątem jej optymalizacji. Aplikacja umożliwia także analizę i monitoring kondycji podzespołów pod kątem predykcyjnego utrzymania ruchu (z ang. predictive maintanance), na który coraz więcej firm kładzie nacisk.

Wspólnie z partnerami przygotowaliśmy stanowiska demonstracyjne, które pozwolą Państwu przenieść się do świata e-Factory. Dokładamy wszelkich starań, aby sprostać współczesnym wymaganiom jakie stawia Przemysł 4.0, digitalizacja czy internet rzeczy. Dzięki e-Factory staramy się pomóc naszym klientom w zoptymalizowaniu procesów produkcyjnych oraz zwiększaniu konkurencyjności na rynku. Liczymy, że nasz Showroom zaprezentuje zwiedzającym ideę Przemysłu 4.0 w pigułce. Shorwoomu 4.0 będzie otwarty dla klientów, dając im możliwość przeprowadzania symulacji oraz testów swoich aplikacji. W planach mamy również zorganizowanie dni otwartych, podczas których każdy będzie mógł przekonać się na własne oczy jak zbudować inteligentną fabrykę.