Zarządzanie

Jak dojść na szczyt dzięki Lean Manufacturing?

9 października 2018

Już po raz piąty w dniach 20-22 września br. spotkaliśmy się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach na Europejskim Kongresie Lean Manufacturing. V Kongres Lean to ponad 150 uczestników, z takich branż jak produkcja, medycyna, usługi, administracja czy bankowość – specjalizujących się w optymalizacjach i szczupłym zarządzaniu. Po raz kolejny udało się nam skupić w Katowicach ekspertów i praktyków z całej Polski oraz Europy, którzy na co dzień udoskonalają za pomocą Lean Management procesy w swoich firmach.

W tym roku na scenie pojawiło się 10 ekspertów oraz jeden Gość Specjalny! O kim mowa? Przeczytajcie poniżej.

Konferencję uroczyście otworzyli Jacek Cymerman – Trener/konsultant Brainstorm Group Sp. z o.o., Ireneusz Wolski i Bartosz Rusek – Członkowie Zarządu Brainstorm Group Sp. z o.o. Już od samego początku podkreślali, że konferencja jest świetną okazją do wymiany doświadczeń, dobrych praktyk, ale również do nawiązywania nowych kontaktów biznesowych.  Ireneusz Wolski wspomniał także o zasadzie 4P, która pozwala na głębszą analizę funkcjonowania firmy, przyczyniając się do strategicznego podejścia do różnych przedsięwzięć.

Wykład inauguracyjny pt.: „Lean na dachu świata!” poprowadził Gość Specjalny – Krzysztof Wielicki – polski himalaista i alpinista, kierownik narodowej, zimowej wyprawy na K2 2017/2018. Prelekcja dotyczyła wielu ważnych aspektów – takich jak: motywacja, budowanie zespołu, logistyka czy optymalizacja podczas wypraw na ośmiotysięczniki. Ponadto Pan Krzysztof Wielicki razem z uczestnikami dyskutował o roli autorytetu wśród specyficznej i bardzo zindywidualizowanej grupy jaką są wspinacze wysokogórscy.

Kolejny prelegent – Andrzej Tokarz – Manager Jednostki Produkcyjnej Spawalnia, FCA Poland SA – w swoim wystąpieniu wytłumaczył jak to się dzieje, że niestandardowe auta powstają w standardowym procesie produkcyjnym.

Natomiast Sven Neppessen – Business Excellence & Transformation (ES.ER) Deutsche Bahn AG opowiedział nam o digitalizacji w optymalizacji procesów. W swojej prelekcji zaprezentował aplikację wykorzystywaną przez Deutsche Bahn.

Wykład pt.: „Praktyczne zastosowanie narzędzi Lean w pracowni lekarza patomorfologa jako odpowiedź na bolączki nie-systemu nie-służby nie-zdrowia” wygłosił Maciej Środa – Lekarz patomorfolog. Wystąpienie przykuło ogromną uwagę uczestników i skłoniło do refleksji. Prelegent pokazał nam, że Lean to nie tylko seryjna produkcja, a filozofię szczupłego zarządzania można wykorzystywać w optymalizacji procesów również w innych profesjach.

Następnie w duecie wystąpili Jarosław Piwek – Kierownik ds. Lean / CBS Manager ESAB Sp. z o.o. oraz Krzysztof Maciejewski – Kierownik ds. Lean Manufacturing / CBS Manager OZAS-ESAB Sp. z o.o. Tematem przewodnim ich wykładu był kanban szyty na miarę na podstawie przykładu firmy Esab. Panowie ukazali, w jaki sposób skonstruowany jest przepływ produktów oraz jak funkcjonują poszczególne stanowiska, by proces produkcji i dostarczenia produktu do klienta był maksymalnie efektywny.

Jacek Paszek – przedstawiciel Sponsora Gold – CEO eDokumenty Sp. z o.o. zaprezentował Ready_™ Business Operating System, który wykorzystuje się do udoskonalania codziennej, biurowej pracy. Skupiając się na cyfrowych marnotrawstwach – pokazał, w jaki sposób odszukać utracone minuty w ciągu dnia i wprowadzić skuteczne rozwiązanie – jakim jest usprawnienie codziennych procesów biurowych.

Na zakończenie mieliśmy okazję wysłuchać dyskusji 4. prelegentów, którzy zasiedli w panelu dyskusyjnym pt.: „Zarządzanie przez cele czy Hoshin Kanri, która droga lepsza?”. Swoje tezy wygłosili: Marcin Więckowski – Telesales Leader UPC Polska, Grzegorz Górski – Manager General Affairs / LCO TOYOTA Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o., Przemysław Pruszyński – Managing Director at Sokolka Window and door/Partner zarządzający w MAP & Partners, Oktawiusz Kacza – Managing Director, Head of Operations at Bank BGZ BNP Paribas S.A. Po zakończeniu części plenarnej przenieśliśmy się do Hotelu Courtyard by Marriott Katowice City Center, gdzie odbyła się nieformalna część spotkania – zamykająca pierwszy dzień wydarzenia. Koktajl networkingowy odbył się w tzw. Sky barze, gdzie uczestnicy mieli możliwość dalszej rozmowy i wymiany doświadczeń.

Dzień drugi rozpoczął się pod hasłem Study Visits. W tej edycji Uczestnicy wzięli udział w wizytach studyjnych w czterech firmach:

  • Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu
  • Lear Corporation w Tychach
  • Ozas-Esab w Opolu
  • FCA Poland w Tychach

Każda z wyżej wymienionych firm, z powodzeniem wdraża filozofię i kulturę Lean Management. Study Tour umożliwił wszystkim uczestnikom skonfrontowanie wiedzy z praktyką, a także zapoznanie się z narzędziami i rozwiązaniami stosowanymi w tych fabrykach. Ostatni dzień to warsztaty, które w tym roku odbyły się po raz pierwszy. Podczas szkolenia uczestnicy zapoznali się z zasadami szczupłego zarządzania. Co więcej w oparciu o wybrane narzędzia Lean przeprowadzili symulację procesu produkcyjnego – podczas którego musieli wykazać się niezwykłą czujnością, by znaleźć oszczędności i optymalizacje, które na pierwszy rzut oka nie są wcale tak łatwe do odgadnięcia.

Podsumowując V edycja Europejskiego Kongresu Lean to:

  • 3 inspirujące dni łączące w sobie wiedzę, doświadczenie i praktykę,
  • 7 charyzmatycznych wystąpień,
  • 1 gość specjalny,
  • 10 ekspertów, którzy na kongresowej scenie zaprezentowali tajniki Lean Management.

Ponadto

  • 4 wizyty studyjne pozwalające odkryć tajniki Lean „od kuchni”,

ale co najważniejsze

160 Uczestników z 68 firm, niezwykle aktywnych, zaangażowanych i zainteresowanych tematem Lean Manufacturing.