Inteligentne technologie

Z nami zaoszczędzisz na transporcie

14 września 2018

W czym specjalizuje się Unifaun?

Po połączeniu w 2014 roku firm Memnon Networks i Unifaun, Unifaun  stała się największym w Europie Północnej graczem w sektorze zarządzania transportem (TA), mając ponad 20-letnie doświadczenie w oferowaniu rozwiązań ułatwiających i usprawniających pracę zarówno nabywców usług transportowych, jak i przewoźników. Za ich pomocą ponad 150 tys. przedsiębiorstw w prawie 80 krajach wysyła codziennie ponad 800 tys. przesyłek. W Polsce, gdzie działamy od czterech lat, mamy kilka tysięcy klientów, którzy głównie wywodzą się z rynku szwedzkiego, ale także z Niemiec, Czech czy Wielkiej Brytanii i  kilkudziesięciu polskich klientach pozyskanych przez polski oddział. Dzięki wieloletniemu wspieraniu szwedzkiego rynku systemów TA obie firmy aktywnie przyczyniły się do osiągnięcia w tym kraju najwyższego na świecie poziomu wykorzystywania elektronicznych systemów danych (EDI). Po ich połączeniu nowa spółka przechodzi tę samą drogę w Norwegii, Polsce i Danii, docelowo chcąc stać się liderem tego rynku w całej Europie.

Jakie są zalety stosowania rozwiązań firmy Unifaun?

Korzystanie z produktu w chmurze zapewnia bardzo dużą elastyczność, szczególnie ważną dla firm, które się rozwijają, wdrażają zmiany, co w obecnych czas jest kluczowe, aby konkurować i przetrwać na rynku. Zaletą wszystkich produktów Unifaun jest ich skalowalność i nowoczesność, o którą stale dbamy oraz prostota i intuicyjność w obsłudze. Do tego gwarancja szybkiego uruchomienia produktu i stabilności na najwyższym poziomie. Każdy klient, nawet ten najmniejszy dostaje produkt działający w tej samej chmurze i na tej samej platformie, z której korzystają ci najwięksi. Co ważne, klient samodzielnie poprzez nasz add-ons (sklep z dodatkami) może uruchomić dodatkowe moduły do swojego produktu, jak i z wersji podstawowej wykonać jego upgrade do najwyższej klasy Enterprise.

A jeśli wolumen przesyłek rośnie?

Dziś mamy ponad 5000 aktywnych integracji z naszym systemem dzięki rozwiązaniom różnych dostawców, takich jak SAP (integracja 495), Oracle lub IFS, ale także rozwiązania opracowane przez małe lokalne firmy. Zdobyte doświadczenie pozwoliło nam wypracować własne standardy integracji, które są najczęściej wybierane przez klientów, ponieważ umożliwiają rejestrację przesyłek u wszystkich przewoźników, którzy są podłączeni do naszego systemu. Obecnie w systemie Unifaun jest około 150 firm transportowych, a ci przewoźnicy mają ponad 750 konkretnych usług transportowych.

Oto kilka liczb, które zwykle pokazujemy w różnych sytuacjach:

  • 219 milionów transakcji w naszym systemie w 2017
  • 100 000 klientów
  • 150 połączonych przewoźników
  • 750 połączonych usług przewoźników
  • 200 partnerów integracyjnych
  • 5000 aktywnych integracji

Co daje taka integracja?

Jeden interfejs z platformą Unifaun i dostęp do wszystkich wpiętych firm transportowych zamiast implementacji kilku interfejsów ich aktualizacji, utrzymania oraz bez wątpienia uniknięcie czasochłonnych i kosztownych modyfikacji systemu ERP czy WMS. Jeśli do tego dodamy dodatkowe korzyści, które wynikają z naszych modułów dostępnych poprzez system on-line, który my nazywamy „portalem neutralnym”, takich jak: kalkulowanie i porównanie cen za transport zgodnie z umową klienta, obsługa procesu zwrotów oraz wsparcie dla klienta końcowego z jednego miejsca, samodzielne definiowanie raportów, moduł alertowy oraz prowadzenie wewnętrznej giełdy transportowej to integracja z naszą platformą jest zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem. Z kolei dla firm transportowych jesteśmy dostawcą technologii. Nasze produkty jak booking portal dla klientów, gotowe integracje z systemami klientów czy standardy integracji są nie tylko alternatywnymi rozwiązaniami dla własnych, ale także wybierane są jako standard dla firmy transportowej.

Czy z waszego rozwiązania mogą korzystać firmy każdej wielkości?

Małym firmom, zlecającym nawet kilka transportów dziennie proponujemy rozwiązanie Web TA, które jest dostępne w dwóch wersjach – Base i Professional – w zależności od liczby potrzebnych firm transportowych, z których klient korzysta, konieczności natychmiastowej integracji z jego systemami oraz zapotrzebowania na dodatkowe moduły. Dużym firmom, które dziennie wysyłają nawet po kilkanaście tysięcy przesyłek proponujemy produkt Enterprise. Nasz model biznesowy w znaczącym stopniu opiera się na opłacie transakcyjnej oraz bardzo niewielkich opłatach za każdą wysłaną przesyłkę przechodzącą przez system, co powoduje, że nasz biznes rośnie wraz z biznesem klienta, z drugiej strony jeśli klient nie korzysta z rozwiązania nie płaci. Mówiąc inaczej, staramy się zachować system WIN-WIN. Naszą silną stroną jest też to, że obsługujemy wszystkie największe firmy kurierskie i transportowe w Polsce oraz w Europie, a nasze ogromne doświadczenie oraz gotowe standardy integracji z systemami klientów pozwalają nam na uruchomienie produktu w ciągu tygodnia co pozwala całkowicie zautomatyzować wysyłkę nawet 50 tys. paczek miesięcznie. Prowadzimy również rozmowy z firmami transportowymi, kurierskimi w temacie naszych portali klientów na login i hasło, jak i coraz bardziej popularnych portali „otwartych” nazywanych Pay&Ship.

Jakieś referencje z Polski?

Na przykład firma Asmet, producent elementów złącznych, takich jak śruby czy nakrętki, która dystrybuuje swój towar tylko na terenie Polski korzystając z firm kurierskich i drobnicowych, specjalizujących się w transporcie na paletach. Asmet zdecydował się na wdrożenie naszego rozwiązania po pierwsze po warsztatach i prezentacji działania naszego produktu u innego naszego klienta – firmy Thule, po drugie po wstępnej rozmowie nt. integracji z ich systemem ERP firmy IFS oraz po weryfikacji dostępnych poprzez Unifaun przewoźników. Kolejnym ważnym elementem był czas dostawy produktu oraz oczywiście koszt.

Unifaun to innowacyjne rozwiązania IT, które w znaczący sposób upraszczają procedury zarządzania transportem, obniżają koszty i poprawiają jakość procesów biznesowych. Każde z nich jest zawsze dopasowywane do konkretnej specyfiki firmy. Dodatkowo istnieje możliwość łatwego rozbudowania systemu poprzez np. automatyczne uruchomienie dodatkowych modułów, które klient może bezpośrednio zamówić poprzez swój system.