Zarządzanie

Rzeszów przyciąga innowacyjny przemysł

14 września 2018

Pierwszy i drugi kwartał 2018 roku w Rzeszowie obfitowały w wiele kluczowych decyzji o realizacji nowych, niezwykle ważnych inwestycji na terenie Rzeszowa oraz sąsiadujących z miastem Specjalnych Stref Ekonomicznych. W poniższym artykule pokrótce omówione zostały najważniejsze z nich. 

Rzeszowski potentat informatyczny, Asseco Poland S.A., w listopadzie 2017 r. podjął decyzję o  utworzeniu w mieście Rzeszowie Asseco Innovation Hub – nowatorskiego centrum badawczo-rozwojowego. Centrum będzie się zajmować rozwojem zaawansowanych systemów i technologii dla  kluczowych sektorów krajowej oraz globalnej gospodarki – m. in. służby zdrowia, energetyki, sektora bankowego, przedsiębiorstw, telekomunikacji, jak również rolnictwa. Prace badawcze Asseco Innovation Hub będą się koncentrować na priorytetowych zjawiskach i trendach ze świata nowoczesnych technologii, takich jak: elektromobilność, telemedycyna, sztuczna inteligencja, Internet Rzeczy, jak również na modułach sterowania dla bezzałogowych systemów latających. W Asseco Innovation Hub będą też rozwijane koncepcje, związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem IT.  Projekt utworzenia w stolicy Podkarpacia innowacyjnego centrum badawczo-rozwojowego przy siedzibie głównej firmy Asseco Poland skomentował Adam Góral, Prezes Zarządu spółki:

Asseco Innovation Hub będzie nowoczesnym centrum R&D, które pozwoli nam, jako polskiej firmie, jeszcze skuteczniej konkurować na zagranicznych rynkach. Dzięki tej inwestycji docelowo powstanie ok. 400 nowych miejsc pracy, a jej realizacja przełoży się na  wzrost innowacyjności i konkurencyjności całego regionu. Całkowity koszt utworzenia Asseco Innovation Hub to ponad 80 mln złotych, a planowany termin otwarcia centrum badawczo-rozwojowego to II kwartał 2020 r.

Pod koniec stycznia 2018 r., na uruchomienie swojego oddziału w Rzeszowie zdecydowała się firma Sii  Polska – jedna z najdynamiczniej rozwijających się w Polsce firm z branży IT oraz inżynierii. Rzeszowski oddział będzie odpowiedzialny za realizację projektów z zakresu tworzenia aplikacji, Business Intelligence oraz inżynierii mechanicznej i elektrycznej dla klientów z kluczowych sektorów gospodarki.

Otwarcie Sii Rzeszów było decyzją strategiczną wpisującą się w plan rozwoju Sii Polska, zwłaszcza że  przychody firmy cały czas rosną, więc reinwestujemy zysk. Rzeszów to świetny rynek dla pracodawców, ponieważ w mieście znajdują się wysoko cenione centra akademickie. Ponadto, jest to  region pełen możliwości biznesowych, nie tylko w obszarze IT, ale przede wszystkim inżynierii. Niewykorzystanie tego potencjału byłoby stratą – mówi Gregoire Nitot, Prezes i założyciel Sii Polska.

W ciągu najbliższego roku firma planuje zatrudnić w Rzeszowie kilkadziesiąt osób. Na początku poszukiwani są przede wszystkim pracownicy z minimum 3-letnim doświadczeniem.

W Rzeszowie znajduje się Politechnika, Uniwersytet i kil­­ka innych świetnych uczelni wyższych kształcących w obszarze IT i inżynierii, więc jest to rynek o ogromnym potencjale. Jest to również świetne miejsce do życia i rozwijania swojej kariery zawodowej. Oprócz wielu terenów zielonych i bogatej oferty kulturalnej, atutem Rzeszowa jest również bliskość lotniska obsługującego połączenia krajowe i międzynarodowe – mówi Tomasz Eberbach, Branch Manager w Sii Rzeszów.

Dynamicznie rozwija się Centrum Usług dla Biznesu Deloitte dla Europy Środkowej. Na dzień dzisiejszy rzeszowskie Centrum zatrudnia już ponad 400 pracowników i zgodnie z zapowiedziami Gerarda Murray’a, wiceprezesa Deloitte CE Business Services Center, do końca bieżącego roku planuje zatrudnić kolejnych 100 pracowników. Centrum Usług dla Biznesu Deloitte świadczy usługi wewnętrzne związane m.in. z księgowością, audytem, obsługą IT, administracją oraz zarządzaniem ryzykiem dla  oddziałów Deloitte z 18 krajów. W jego ramach funkcjonują cztery działy: audit delivery center, finanse, IT i  zarządzanie ryzykiem, w połączeniu z usługami wsparcia wewnętrznego: studiem graficznym, administracją, zespołem kadr i płac, działem prawnym i globalnym zespołem marketingu. Spółka EME Aero, w której skład wchodzą potentaci lotniczy Lufthansa Technik oraz MTU Aero Engines, w połowie marca 2018 roku zakupiła w podrzeszowskim Trzebownisku 16-hektarową działkę, na której powstanie jedno z najnowocześniejszych centrów serwisowania i naprawy silników lotniczych w Europie. Firma będzie świadczyła usługi typu MRO – czyli konserwacje, przeglądy oraz naprawy silników turbowentylatorowych. W zakładzie EME Aero Sp. z o.o. docelowo zatrudnienie znajdzie 800 pracowników – w głównej mierze mechaników silników lotniczych, logistyków, planistów i technologów. Przedstawiciele spółki EME Aero planują rozpoczęcie działalności podrzeszowskiego zakładu na rok 2020. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż przedsiębiorstwo MTU Aero Engines podjęło decyzję o  kolejnej rozbudowie swojego podrzeszowskiego kompleksu. Rozpoczęcie prac zaplanowano na wrzesień 2018 r., a obecnie funkcjonujące obiekty produkcyjne zostaną powiększone o kolejnych 11  400 m². W  rozbudowanym zakładzie produkowane będą komponenty do najnowocześniejszych silników lotniczych typu GTF, jak również podzespoły i moduły do najnowszej generacji silników odrzutowych General Electric, stosowanych w Boeingach 787. W  rzeszowskim zakładzie MTU Aero Engines Polska zatrudnia blisko 800 pracowników i w okresie najbliższych 3 lat planuje zwiększyć zatrudnienie do ponad 1000 osób.

W marcu bieżącego roku działalność produkcyjną w obszarze Parku Naukowo-Technologicznego „Rzeszów Dworzysko” zainicjowała firma Lisi Aerospace Creuzet Polska. Lisi Group to światowy lider rozwiązań inżynieryjnych oraz technicznych w branżach aerospace, automotive oraz medycznej. Działa na  4  kontynentach, w 13 krajach i składa się z 43 zakładów produkcyjnych, w których pracuje blisko 11 000 pracowników. Lisi Aerospace Creuzet Polska zajmuje się produkcją wyspecjalizowanych komponentów z zastosowaniem w przemyśle lotniczym, w tym obróbką i wykańczaniem łopatek kompresorów do  silników lotniczych takich firm, jak Airbus, Boeing czy Comac.