Zarządzanie

Skaning laserowy podstawą cyfrowej rewolucji

27 marca 2018

Formułę „Przemysł 4.0” słyszymy bardzo często. Kojarzymy ją z najnowszymi technologiami, które wkraczają (a może już wkroczyły) do branży przemysłowej. Mówiąc o najnowszych maszynach cyfrowych i systemach zarządzania produkcją często pomija się temat odpowiedniego zarządzania przestrzenią produkcyjną. Cyfrowe zarządzanie powierzchnią to optymalizacja kosztów oraz procesów, chociażby podczas częstych zmian na liniach produkcyjnych. Aż trudno uwierzyć, że wyposażenie średniej wielkości fabryki warte kilkadziesiąt, a czasami kilkaset milionów złotych nie posiada inwentaryzacji 3d.

Skaning laserowy nie jest zagadnieniem nowym, ale podejście, które prezentuje technologia NavVis (której GIAP jest wyłącznym dystrybutorem w Polsce) jest prawdziwą czwartą rewolucją w zarządzaniu przestrzenią produkcyjną. Zastosowanie rozwiązań oferowanych przez GIAP to między innymi: inwentaryzacja obiektów, wirtualny spacer, tworzenie punktów POI, dodawanie filmów, zdjęć, dokumentów do punktów POI, wyszukiwanie obiektów w przestrzenni, pomiary poprzez przeglądarkę internetową, obsługa na urządzeniach mobilnych, wewnętrzna nawigacja, aplikacja na okulary VR. To tylko kilka przykładów. Każdy z nich niesie za sobą potencjał optymalizacji procesów operacyjnych i, co za tym idzie, dodatkowe zyski. W ostatnim czasie z możliwości przeniesienia obiektów i procesów skorzystały takie przedsiębiorstwa jak: Wavim, Ciech, Opel,  Wepa czy ID Logistics. Mimo, że każda z wymienionych firm ma odmienne potrzeby i charakter pracy, okazało się, że skaning laserowy znalazł w nich odpowiednie zastosowanie, przynosząc przy tym spektakularne efekty.

Błyskawiczny skan

Podstawowym produktem skaningu jest chmura punktów. Skanery laserowe jeżdżącego na kołach robota M3 szybko przeczesują całą przestrzeń produkcyjnego obiektu. Znane są przypadki, w których firmy musiały robić kilkudniowy przestój w celu zeskanowania kilku tysięcy metrów kwadratowych. Dla porównania robot M3 jest w stanie zeskanować tysiąc metrów kwadratowych w półgodziny. Obecnie na rynku nie ma równie sprawnego sposobu na skaning budynków, jak oferowana przez nas usługa. Rekordem jest odwzorowanie hali logistycznej, gdzie łączna powierzchnia zeskanowanego obszaru liczyła blisko 70 000 metrów kwadratowych. Nasi pracownicy zdołali zakończyć pracę po 15 godzinach!

Wielość zastosowań

Powstająca chmura to setki milionów tworzących wirtualny świat 3d punktów, które w połączeniu ze zdjęciami sferycznymi oraz specjalną aplikacją Indoor Viewer tworzą unikatowe narzędzie o nieograniczonych zastosowaniach. Czy możemy sobie wyobrazić, że jesteśmy w stanie zmierzyć dowolnego rozmiaru zakład za pośrednictwem telefonu komórkowego, będąc w jakimkolwiek miejscu na świecie z dostępem do Internetu? Ponadto rewolucja zachodzi w przebiegu prac serwisowych, gdzie mamy możliwość dodania punktu do maszyny, która potrzebuje wizyty serwisanta (wraz z instrukcją obsługi), a następnie wysłania linku. System precyzyjnie wskaże serwisantowi drogę do zepsutej maszyny oraz miejsce zaistnienia awarii, a wszystkie potrzebne informacje na temat naprawianego obiektu znajdzie w tej samej aplikacji. Wirtualny spacer w postaci zdjęć 360 stopni to także idealny sposób na szkolenie pracowników bez wysyłania ich na teren produkcji. Za pośrednictwem przeglądarki internetowej możemy wskazać wszystkie istotne miejsca naszej fabryki, omówić zagrożenie, zasady poruszania się oraz wskazać przyszłe miejsce pracy. Chmura punktów daje nam także możliwość oglądania naszego zakładu z dowolnej perspektywy: z poziomu sufitu, dwa metry nad ziemią itp.

Duża kompatybilność

Aplikacja Indoor Viewer to także doskonałe narzędzie do tworzenia dynamicznej przestrzeni opartej o aktualne dane. Jeżeli fabryka jest wyposażona w system kamer CCTV, czujniki temperatury, ciśnienia, informacje o zamkniętych drzwiach czy inne dane dynamiczne – wszystkie te informacje zostaną zagregowane w przejrzysty sposób w jednym miejscu.

Skaning laserowy to także źródło danych dla, rozwijającej się bardzo szybko, technologii BIM (obecnie w Wielkiej Brytanii każdy nowo powstały budynek musi mieć model BIM). Dodatkowo chmurę punktów można otworzyć w programach takich jak: AutoCAD, Revit, 3DMAX itp. Dzięki programom do obsługi chmur punktów możemy sprawdzić również najbardziej optymalną drogę dla maszyny, którą musimy usunąć z naszego zakładu. Bardzo proste stają się także przekroje, które możemy wykonać w kilka sekund, na dowolnej wysokości od posadzki. Zagadnienie skaningu laserowego jest tak szerokie, że niezależnie od branży każdy znajdzie zastosowanie. Zachęcam więc do skaningu swoich przestrzeni produkcyjnych. To krok naprzód, który nie jest już nowinką technologiczną, ale obowiązkiem dla optymalizacji zarządzania obiektami przemysłowymi.