Produkcja jednostkowa z wydajnością produkcji masowej

Podczas odbywającej się w Norymberdze wystawy SPS IPC Drives, B&R zaprezentował nowy inteligentny system transportu: ACOPOStrak. Jest to pierwszy na świecie systemem, który zwiększa ekonomię masowej produkcji, o produkcję partii jednostkowych.

Dziel i łącz przepływy produktów

Jedną z głównych zalet nowego systemu ACOPOStrak jest posiadanie całkowicie elektromagnetycznych elementów, które pozwalają na dzielenie i łączenie przepływu produktów przy zachowaniu pełnej prędkości produkcyjnej. Daje to możliwość umieszczenia dodatkowych linii serwisowych w układzie torów. Nowe wózki są montowane na linii serwisowej, a następnie kierowane do głównych linii produkcyjnych poprzez element przekierowujący. W ten sam sposób wózki, które nie są już potrzebne, mogą być przekierowane na linię serwisową. Wszystko to odbywa się przy pełnej prędkości produkcji. “Możliwa staje się zmiana produktu bez zbędnych przestojów” – wyjaśnił kierownik działu mechatroniki B&R Robert Kickinger podczas spektakularnego odsłonięcia nowego rozwiązania, które zapoczątkowało wystawę.

Wysoka dynamika i elastyczność

Elastyczność projektowania ACOPOStrak pozwala na przekształcenie go w różnego rodzaju otwarte i zamknięte układy poprzez dowolność ustawienia poszczególnych segmentów. System umożliwia przyspieszenie 5 g i osiąga maksymalne prędkości przekraczające 4 m na sekundę. Te parametry wydajności, wraz z zaletami elementów przekierowujących i wyjątkową elastycznością projektowania, tworzą kompletny pakiet, jakiego rynek nigdy wcześniej nie widział.