Najczęstsze błędy we wdrażaniu Lean

Adam Baśkiewicz

W ostatnich latach coraz więcej firm jest zainteresowanych wdrażaniem koncepcji Lean Management. Z jej narzędzi przy obniżaniu kosztów korzystają już nie tylko wielkie koncerny, ale także mniejsze przedsiębiorstwa. Poniżej przedstawiłem najczęstsze błędy, jakie popełniają menedżerowie w momencie podczas wprowadzania Lean Management w swojej organizacji.

Wiele firm próbuje implementować koncepcję Lean, niestety nie we wszystkich uzyskiwane są zamierzone efekty. Dlaczego? Wydaje się przecież, że dostęp do wiedzy na ten temat jest nieograniczony – organizowane są ogólnopolskie szkolenia, większość uczelni proponuje specjalistyczne kierunki studiów, na temat Lean Management napisano również wiele książek. Jednak nie wszyscy rozumieją, że szczupłe zarządzanie to nie tylko narzędzia, ale i filozofia, sposób na zarządzanie organizacją, gdzie gwarantem sukcesu jest każdy pracownik, który będzie się identyfikował i stosował zasady Lean – od prezesa po pracownika produkcyjnego.

Adam Baśkiewicz

Absolwent Politechniki Poznańskiej Wydziału Budowy Maszyn i Zarządzania. W branży FMCG od przeszło 20 lat. Od roku 2009 zajmując stanowisko Menagera Operacyjnego w Beiersdorf Manufacturing Poznań Sp. z o.o. producenta między innymi kosmetyków NIVEA i Eucerin rozpoczął wdrażanie systemu TPM jako pierwszy zakład w koncernie Beiersdorf AG. W 2012 został Dyrektorem Zakładu w Obornikach Wielkopolskich i był również odpowiedzialny za wdrożenie Lean Manufacturing w Grupie CEDC, produkującej m.in. takie marki jak Bols, Soplica, Absolwent i Żubrówka. W 2014 roku rozpoczął pracę jako Lena Manufacturing Manager w firmie Wrigley Poland. Swoje doświadczenie w zakresie lean manufacturing zdobywał w Stanach Zjednoczonych i Europie współpracując i szkoląc się w firmach Solving Efeso, Coriolis Limited. Obecnie Dyrektor Generalny Grupy Foliarex sp. z o.o. oraz konsultant i trener z zakresu Lean współpracujący z Fabryką Lean przy Katedrze Zarządzania i Inżynierii Produkcji na Politechnice Poznańskiej. Pracował jako konsultant i trener dla kilkunastu zakładów, m. in.: Grupa Azoty, Primavera, VW, Stora Enso Poland S.A., Doellken, NGK Ceramics, TRW, Donako, LEK S.A., INEA.