„Omni-wyzwanie” – nowe oblicze łańcucha dostaw

Podróż do serca konsumenta

Beata Elert

Beata Elert

Tradycyjne powiedzenie, że zadowolony klient powie o swoich doświadczeniach dwóm osobom, a niezadowolony poinformuje co najmniej dziesięć, straciło już na znaczeniu. Jeff Bezos, twórca Amazona, zauważył: „W dzisiejszych czasach niezadowolony klient powie o tym sześciu tysiącom znajomych na Facebooku.”

Powyższe twierdzenie obrazuje zmiany technologiczne oraz społeczne, których jesteśmy świadkami w ostatnich kilkunastu latach. Dla firm to nie tylko zmieniające się dynamicznie otoczenie rynkowe, ale również dzisiejszy konsument „multi-generation” – rozciągający się od pokolenia baby-boomers po pokolenie Y – stanowi wyzwanie. Pomimo że polski konsument jest ciągle tradycjonalistą i docenia opinie bliskich, stał się bardziej wymagający, a wręcz wygodnicki. Jakie są jego cechy? Dąży do spersonalizowanego doświadczenia zakupowego, ma wysokie wymogi dotyczące dostępności produktu, konieczny jest dla niego łatwy dostęp do informacji, a ostatecznie tzw. ”glocalization” – możliwość zakupu z jakiegokolwiek miejsca ze swobodnym wyborem punktu dostawy produktu. Jednym słowem, interesują go zakupy łatwe, przyjemne, szybkie, ale nadal w dobrej cenie i lepszej jakości.

Beata Elert

dyrektor operacyjna i dyrektor łańcucha dostaw w firmach branży FMCG.

Pracowała m.in. w United Biscuits, LU Polska, Lisner, Polmos Żyrardów (grupa Moet Henessy). Absolwentka socjologii UJ w Krakowie, studiowała nauki społeczne na Erasmus University w Rotterdamie. Posiada tytuł MBA National Louis University Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu i Diploma in Management Study Henley Management College w Wlk. Brytanii. Aktualnie prowadzi doradztwo strategiczne i operacyjne w ramach własnej firmy IN-Consulting.