Zarządzanie

Czas – nowy paradygmat zarządzania

12 maja 2017

Głównym celem QRM jest odpowiedź na pytanie, jak dostarczać produkty bardziej scustomizowane lub w większej palecie opcji, a przy tym w mniejszych partiach, oferując jednocześnie konkurencyjne ceny, dobrą jakość i krótki czas dostawy – mówi Rajan Suri Twórca Metody QRM, Założyciel oraz Honorowy Dyrektor Center for Quick Response Manufacturing, z którym rozmawia Przemysław Ozga.

Przemysław Ozga: Panie profesorze, po co stosować Quick Response Manufacturing? Jak pana koncepcja wygląda w kontekście coraz krótszego cyklu życia produktów?

Profesor Rajan Suri: Konsument widzi tylko jedną stronę wspomnianego cyklu. Natomiast, kiedy spojrzymy na niego od strony przemysłu, uświadomimy sobie, że nie oznacza on samego użytkowania – jego częścią jest także przechodzenie produktu przez ręce licznych, tworzących łańcuch dostaw, firm. Z tej perspektywy widać, że chociaż cykl życia produktu końcowego wydaje się być stosunkowo krótki, to życie jego poszczególnych składników czy części może trwać o wiele dłużej.

Najbardziej widocznym powiązaniem między łańcuchem dostaw a cyklem życia produktu jest jednak to, że im bardziej skraca się cykl, tym mniejszych ilości produktów wymaga się od dostawcy. Jednocześnie następuje wzrost zapotrzebowania na customizację, ilość dostępnych opcji i różnorodność oferty – tego po prostu chcą konsumenci. Z punktu widzenia dostawcy wygląda to następująco: ponieważ ryzyko związane z wprowadzaniem zmian w wytworzonym produkcie jest niepożądane, nikt nie chce dużych dostaw.

[Locker] The locker [id=1065] doesn't exist or the default lockers were deleted.