Jak funkcjonować w ekonomii chaosu?

Wyjdź z paradygmatu linearności

Krzysztof Sarnecki

Krzysztof Sarnecki

Tematyka poruszana w niniejszym tekście nie dotyczy jedynie branży produkcyjnej. To pierwszy artykuł na rynku wiedzy, w którym omawiana jest kwestia NOWEJ RZECZYWISTOŚCI – czyli ogromnej, nieuniknionej zmiany w każdym obszarze naszego życia. Właśnie w tym sensie temat dotyczy także produkcji.

 Celem artykułu jest poinformowanie o wszystkim, co w Nowej Rzeczywistości pomoże Państwu lepiej egzystować i osiągnąć relatywnie większy spokój. A jest on, przy obecnych zmianach, bardzo pożądany – wszystko jedno czy na co dzień jesteśmy odpowiedzialni za linię montażową czy kierujemy zakładem produkcyjnym.

Kiedy jakaś osoba słyszy hasła typu: chaos, nieliniowość, turbulencja, nieprzewidywalność – istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawi się w niej uczucie niepewności. Prawdopodobnie stwierdzi również, że tematy są „odjechane”, a gość, który o nich pisze czy mówi, to dziwak. Czy tego typu reakcje powinny dziwić? Oczywiście, że nie. Każda zmiana to wyjście ze strefy relatywnego komfortu. Dlatego, gdy nie inicjujemy jej sami, mamy tendencję do zachowywania status quo, a to oznacza jego obronę, atak na nowe lub…ucieczkę od tematu.

Krzysztof Sarnecki

Prezes zarządu. Partner QUEST Change Managers.

Przedsiębiorca. Konsultant strategiczny, zawodowy negocjator, trener biznesu i coach. Ekspert w zakresie budowania przewagi rynkowej firm, marketingu i sprzedaży. Twórca wielu nowoczesnych konceptów i narzędzi biznesowych, w tym pierwszej na świecie nielinearnej inżynierii sprzedaży – V Generacji Sprzedaży. Absolwent University of Illinois, The UIC Institute for Entrepreneurial Studies w Chicago i programu MBA w Lake Forest Graduate School of Management (Lake Forest, Illinois).