Zarządzanie

Chmura nad linią frontu

29 kwietnia 2017

Analizując relacje pomiędzy działami produkcji i utrzymania ruchu niejednokrotnie miałem do czynienia z komunikacją opartą na wzajemnym obwinianiu się o aktualny stan rzeczy/maszyn. Powstają pytania: Czy te działy mogą w ogóle efektywnie współpracować? Czy jedynym rozwiązaniem jest TPM?

Z jednej, produkcyjnej strony słyszałem:  „awarie powtarzają się”, „wszystko przez dział zatrzymania ruchu” „dlaczego tak długo usuwacie tę awarię”,” tylko chodzą i nic nie robią”, „cały dzień siedzą w warsztacie i nic nie robią”, „musimy nadrobić plan produkcyjny, nie mamy teraz czasu na wasze remonty”, „jeśli linia będzie dobrze produkować to się zatrzymamy, aby zrobić prewencję”, „UR generuje tylko problemy wpływające na poziom strat i odpadów”.

Z drugiej, technicznej, dobiegały mnie głosy: „ta awaria na pewno nie jest z naszej winy – to operator”, „operatorzy nie potrafią obsługiwać maszyny”, „produkcja nie poinformowała nas na czas o problemie”, „planowany przestój na przegląd maszyn został odwołany”, „znowu żaden operator nie uczestniczył w usuwaniu awarii, ani nie pomagał w przeglądzie swojej maszyny”.

[Locker] The locker [id=1065] doesn't exist or the default lockers were deleted.