Zarządzanie

Czy firmę produkcyjną stać na brak efektywnego systemu zarządzania produkcją?

24 kwietnia 2017

Optymalizacja procesów wytwórczych, możliwość łatwego ustalenia rzeczywistego kosztu produkcji dla poszczególnych wyrobów, eliminacja tzw. wąskich gardeł – to usprawnienia pożądane w firmach produkcyjnych, bez względu na branżę czy specyfikę samego procesu technologicznego (produkcja jednostkowa, seryjna). Wsparcia w tych działaniach oczekują przedsiębiorstwa realizujące produkcję dyskretną, jak i ciągłą, niezależnie czy produkują na zamówienie (MTO, make to order), czy na magazyn (MTS, make to stock).

Technologie informatyczne w produkcji 

Zmiany gospodarcze w ostatniej dekadzie XX wieku przyczyniły się do intensywnego rozwoju produkcji w Polsce. Wiele przedsiębiorstw wykorzystało wolny rynek i z małych, garażowych firm stało się liczącymi, konkurencyjnymi graczami w Polsce i na świecie. Ich obecna pozycja i ciągły rozwój nie byłyby możliwe bez wsparcia ze strony nowych technologii informatycznych.

Wszystkie procesy w firmie produkcyjnej w obszarach sprzedaży, produkcji, zakupów, finansów, muszą być rozpatrywane jako elementy większej całości. Planowanie działań w każdym z nich w oderwaniu od pozostałych prowadzi do niskiego poziomu wykorzystania zasobów przedsiębiorstwa, co w konsekwencji generuje zbędne koszty, powoduje marnotrawstwo oraz obniża jakość obsługi klientów w zakresie terminowości i kompletności realizowanych zamówień.

[Locker] The locker [id=1065] doesn't exist or the default lockers were deleted.