Robotyczna rewolucja

Justin Rose

Michael Zinser

Harold L. Sirkin

Prawdziwa rewolucja robotyczna jest już w blokach startowych. Wiele branż zbliża się do punktu przełomowego, w którym po raz pierwszy w historii możliwe stanie się uzyskanie atrakcyjnej stopy zwrotu z inwestycji dzięki zastąpieniu na szeroką skalę pracy ludzkiej pracą robotów.

Mija właśnie czterdzieści lat od momentu, w którym pierwsze roboty przemysłowe – wyposażone w mechaniczne ramiona, które można tak zaprogramować, by potrafiły zgrzewać, malować i przenosić przedmioty w regularnym, ale żmudnym tempie – zaczęły zmieniać obraz linii montażowych w Europie, Japonii i Stanach Zjednoczonych. A jednak wystarczy przejść się po dowolnej hali – czy to w hucie, czy w fabryce elektroniki – żeby ze zdumieniem zobaczyć, jak wiele czynności w dalszym ciągu wykonuje się ręcznie. Dotyczy to także tych czynności, które z powodzeniem mogłyby wykonywać maszyny. Przyczyny są proste: opłacalność i możliwości techniczne. Uwzględniając zakres zadań, jakie maszyny potrafią wykonać, praca człowieka jest w dalszym ciągu tańsza od kosztu zakupu, eksploatacji i utrzymania systemu robotyki. Ale wkrótce to się zmieni.

Justin Rose

Partner & Managing Director, Chicago Boston Consulting Group Konsultant w BGC od ponad 12 lat m.in. w Meksyku, Tajlandii oraz Japonii. Jego obszar działalności to sektory produkcyjny oraz energetyczny, gdzie posiada kompleksowe doświadczenie w budowaniu strategii kluczowych producentów jak również w doradztwie na poziomie gabinetowym przedstawicielom rządowym. Posiada tytuł MBA Northwestern’s Kellogg School of Management.

Michael Zinser

Partner & Managing Director Los Angeles, Boston Consulting Group Zajmuje się doskonaleniem operacyjnym, programami lean, optymalizacją globalnej produkcji oraz transformacjami łańcuchów dostaw en-to-end. Posiada tytuł MBA Uniwersytetu Stanford.

Harold L. Sirkin

Senior Partner & Managing Director Chicago, Boston Consulting Group Amerykański konsultant oraz autor publikacji nt. trendów w światowych innowacjach i konkurencyjności globalnych rynków. Posiada stopień techniczny Uniwersytetu w Pensylwanii w dziedzinie ekonomii oraz studia MBA Uniwersytetu w Chicago.