Zarządzanie

Globalna walka na innowacje – Industry 4.0

6 marca 2017

Wchodzimy w erę przemysłu 4.0 lub, jak twierdzą inni, jesteśmy świadkami czwartej rewolucji, w której innowacja przypomina proces ciągły, a Internet łączy ze sobą wszystko, co nas otacza: od dziecięcego smoczka po przemysłową drukarkę 3D. Kastomizacja w nowej erze przestanie być czymś elitarnym.

Żyjemy w czasach pełnych wyzwań. O wiele częściej niż kiedyś zmieniamy pracę, przebranżawianie pracowników to żadna nowość, a zatrudnienie poza miejscem zamieszkania to dla wielu z nas już zupełna normalność. Zmiany nie omijają również przemysłu. Proces obróbki, który jeszcze nie tak dawno obsługiwało trzech tokarzy i szlifierz, teraz wymaga obecności tylko jednego operatora maszyny. Za chwilę i to będzie należeć do przeszłości.

Inteligentna fabryka

Na czym polega przemysł 4.0? Jego siła tkwi w sensorach i inteligentnych oprogramowaniach. Zbierane przez czujniki dane przekazywane są do wirtualnej chmury. Tam odpowiednia aplikacja analizuje je i wydaje polecenie obiektowi z sensorem. Niektóre firmy z branży tekstylnej powoli wprowadzają na rynek inteligentną odzież: koszulka, która monitoruje rytm naszego serca i zmęczenie to już nie melodia przyszłości, a rzeczywistość. Wyniki jej pomiarów na bieżąco spływają do naszego smartfona, tabletu czy smart watcha. Dzięki temu otrzymujemy pełną informację na temat naszej dyspozycji danego dnia czy ogólnego stanu zdrowia.

[Locker] The locker [id=1065] doesn't exist or the default lockers were deleted.