Globalna walka na innowacje – Industry 4.0

Kacper Pupin

Grzegorz Gawroński

Wchodzimy w erę przemysłu 4.0 lub, jak twierdzą inni, jesteśmy świadkami czwartej rewolucji, w której innowacja przypomina proces ciągły, a Internet łączy ze sobą wszystko, co nas otacza: od dziecięcego smoczka po przemysłową drukarkę 3D. Kastomizacja w nowej erze przestanie być czymś elitarnym.

Żyjemy w czasach pełnych wyzwań. O wiele częściej niż kiedyś zmieniamy pracę, przebranżawianie pracowników to żadna nowość, a zatrudnienie poza miejscem zamieszkania to dla wielu z nas już zupełna normalność. Zmiany nie omijają również przemysłu. Proces obróbki, który jeszcze nie tak dawno obsługiwało trzech tokarzy i szlifierz, teraz wymaga obecności tylko jednego operatora maszyny. Za chwilę i to będzie należeć do przeszłości.

Inteligentna fabryka

Na czym polega przemysł 4.0? Jego siła tkwi w sensorach i inteligentnych oprogramowaniach. Zbierane przez czujniki dane przekazywane są do wirtualnej chmury. Tam odpowiednia aplikacja analizuje je i wydaje polecenie obiektowi z sensorem. Niektóre firmy z branży tekstylnej powoli wprowadzają na rynek inteligentną odzież: koszulka, która monitoruje rytm naszego serca i zmęczenie to już nie melodia przyszłości, a rzeczywistość. Wyniki jej pomiarów na bieżąco spływają do naszego smartfona, tabletu czy smart watcha. Dzięki temu otrzymujemy pełną informację na temat naszej dyspozycji danego dnia czy ogólnego stanu zdrowia.

Kacper Pupin

Grzegorz Gawroński